Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... somatia de plata conf oug 119 a carui obiect este de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

somatia de plata conf oug 119 a carui obiect este de 180.000 lei unde se depune?

la Judecatorie sau Tribunal ?
Somatia de plata si Ordonanta de plata sunt cereri speciale care cad in competenta Judecatoriei!
Cererea privind creanţa de plată a preţului se depune la instanţa competentă pentru judecarea fondului cauzei în primă instanţă.( art. 5 alin 1 oUG 119/2007)
In speta, fiind vorba de o suma mai mare de 100.000 lei, competenta apartine Tribunalului.( art.2, alin. 1 lit a Codul de procedura Civila)