avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă drept juridic
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

drept juridic

s-au schimbat codul civil si penal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:58, 3 Aprilie 2011
Codul penal republicat in 1997 a fost modificat si completat prin legea 202/2010.
Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2011
Mihaela Nevoie, Avocat
Daca va referiti la noile coduri, nu, inca nu au intrat in vigoare.
A aparut Mica Reforma, sub forma Legii 202/26.11.2010, care face referire atat la C.Civ. cat si la C. Penal. In ceea ce priveste noile coduri (Civil si Penal), urmeaza sa intre in vigoare, in luna noiembrie a acestui an.
gabrielagghe a scris:

A aparut Mica Reforma, sub forma Legii 202/26.11.2010, care face referire atat la C.Civ. cat si la C. Penal. In ceea ce priveste noile coduri (Civil si Penal), urmeaza sa intre in vigoare, in luna noiembrie a acestui an.


Unde scrie ca aceste Coduri vor intra in vigoare in luna noiembrie , atata timp cat nu exista adoptata Legea de intrare in vigoare a acestora?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari legislative anca.patri anca.patri Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca noile coduri de procedura civila si penala au intrat in vigoare , iar, daca NU au intrat in vigoare, daca au mai fost ... (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura penala ionionii ionionii Buna ziua. Doresc sa imi reabilitez cazierul si nu stiu care din cele doua coduri sunt in vigoare? [b]1[/b] Codul de Procedură Penală din 30/04/1997 ... (vezi toată discuția)