avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... MODIFICARI LEGISLATIVE
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

MODIFICARI LEGISLATIVE

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca noile coduri de procedura civila si penala au intrat in vigoare , iar, daca NU au intrat in vigoare, daca au mai fost aduse modificari codurilor de procedura civ si pen, legilor: 567/2004,regulamentului de ordine interioara al instantelor judecatoresti, Roi al parchetelor, legii 304/2004 si codului deontologic al personalului auxiliar de specialitate din cadrul instantelor judecatoresti si al parchetelor. Precizez ca ultimele modificari cu care sunt la curent sunt cele aduse prin legea 202/2010,legea micii reforme in justitie.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: anca.patri , utilizator 12:48, 21 Noiembrie 2011
Au mai fost aduse unele modificari Codului de procedura civila prin Legea 71/2011pentru punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil- Legea de punere in aplicare a noului Cod Civil.
Noile coduri nu au intrat in vigoare.
Au fost aduse modificari si legii 567 prin legea 156/2011
si legii 304 prin O.U.G. 109/2010. De asemenea Legea 71/2011 a modificat cateva articole din Legea 304.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2011
Andreea_Lita, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Deci pot sa inteleg ca noile coduri de procedura nu au intrat in vigoare?
Nu sunt inca in vigoare noile coduri de procedura.

Alte discuții în legătură

Admitere sng 2012 Iulia Toader Iulia Toader Stie cineva dupa ce carti trebuie sa invatam pt examenul de admitere la SNG? (vezi toată discuția)
Noul cod civil si competenta teritoriala a instantei Amza-Valentin Amza-Valentin Buna ziua. Am si eu o intrebare: Inainte de intrarea in vigoare a noului cod civil si a codului de procedura civila in vechiul cpc , la titlul II competenta ... (vezi toată discuția)
Admitere magistratura oct-nov 2011 stelutaalistar stelutaalistar Dupa calendarul estimativ afisat de CSM examenul de admitere magistratura se va da in octombrie-noiembrie 2011. Problema este.... dupa ce coduri invatam ? ... (vezi toată discuția)