Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor

Buna ziua!

Cu o zi in urma autovehiculul cu care stationam la semafor a fost lovit usor din spate de un alt autovehicul care nu a franat la timp.

Ne-am uitat amandoua la autovehicule si nu am constatat avarii asa ca am facut schimb de nr. de telefon si in cazul in care apar alte probleme sa o contactez.
Azi am observat ca bara este usor indoita si departata de caroserie.

Pot sa ii cer sa imi faca reparatiile necesare celei care m-a lovit daca nu am semnat nimic la momentul accidentului?
Daca nu vrea sa imi plateasca cheltuielile de reparatii ce pot face?

Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa faceti constatul amiabil de accident...si va veti repara masina pe RCA-ul ei.
vorbiti cu persoana vinovata si mergeti sa faceti constatare amiabila unde are vinovatul polita RCA, daca nu doreste acest lucru va puteti adresa politiei rutiere, dar fiti atent ca accidentul trebuie declarat la politie in max 24 ore altfel veti platii o amenda
Multumesc pentru raspuns!

Dar daca nu vrea sa faca lucrul asta, ce fac? Nu trebuia sa fac atunci astat?
Din pacate, luata de val, am luat doar numele, nr. de telefon si nr. masinii. :(