Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune bilaterala de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune bilaterala de vanzare-cumparare

buna ziua
am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare a unui apartament la mansarda, in sibiu, in octombrie 2007, care atunci era in constructie.
am dat atunci un avans de 10000 euro si urmeaza ca diferenta de pret sa o achit la data incheierii contractului de vanzare - cumparare in forma autentica.

"Termenul de incheiere a contractului de vanzare - cumparare nu va putea depasi data de 15 aprilie 2008", se stipuleaza in aceasta promisiune bilaterala, adica saptamana viitoare.
vanzatorul insa, persoana fizica, nu a reusit inca sa faca intabularea etc. si cu siguranta data incheierii contractului va fi cu mult peste 15 aprilie.
intrebare: aceasta promisiune ramane valabila si dupa data de 15.04, sau trebuie refacuta .
Se poate face un act aditional la precontractul pe care l-ati incheiat,prin care se prelungeste termenul de predare a imobilului.
Buna ziua,am si eu o intrebare daca ati putea sa imi răspundeți va rog.Care ar fii perioada maxima pentru a concesionat un teren proprietate privata