Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... zile ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

zile ingrijiri medicale

Buna,
as dori sa stiu cum sunt apreciate zilele de ingrijiri medicale si cum se apreciaza?
Numarul zilelor de ingrijiri medicale nu coincide cu cel al zilelor de vindecare.In medicina legala exista niste ,, standarde,, in functie de care se acorda aceste zile de ingrijiri medicale in func'ie de care se face incadrarea juridica a unei fapte penale.
De ex, legea drepturilor pacientului 46/2003 precizeaza la art. 35 "Pacientul are dreptul la îngrijiri medicale continue pâna la ameliorarea starii sale de sanatate sau pâna la vindecare."
Exista multe sentinte in care se foloseste expresia exacta "conform IML, sunt necesare pentru insanatosire x zile de ingrijiri medicale".
Probabil IML are un barem, dar principiul nu este timpul pana la insanatosire?
eumarian a scris:

De ex, legea drepturilor pacientului 46/2003 precizeaza la art. 35 "Pacientul are dreptul la îngrijiri medicale continue pâna la ameliorarea starii sale de sanatate sau pâna la vindecare."
Exista multe sentinte in care se foloseste expresia exacta "conform IML, sunt necesare pentru insanatosire x zile de ingrijiri medicale".
Probabil IML are un barem, dar principiul nu este timpul pana la insanatosire?

Da IML are un barem pt nr de zile de ingrijire medicala.
ATENTIE!. A nu se confunda numarul zilelor de "ingrijiri medicale" cu numarul zilelor necesare "vindecarii" sau "recuperarii". Nu-i acelasi lucru.
Pai baremul ala cum credeti ca a aparut, ca doar n-a iesit in stare finita precum Pallas Atena cu zale, coif si sabie din teasta lui Zeus? Va spun eu, este numarul mediu de zile de ingrijire pentru insanatosirea unor afectiuni similare.

Dintr-un curs de medicina legala de aici [ link extern ]
Gravitatea leziunilor obligă la respectarea câtorva reguli de evaluare a timpului de îngrijiri medicale, ideal în certificatul iniţial şi real în certificatul final. Pentru a avea un caracter exclusiv obiectiv de evaluare, aceasta se va baza pe criterii morfologice (tipul, localizarea, gravitatea leziunilor etc), pe criterii funcţionale (gradul de afectare a funcţiei unui ţesut sau organ) şi, evident, pe criterii terapeutice (numărul real de zile de tratament indicat de medic, indiferent de tipul tratamentului, până la vindecarea cu sau fără sechele). Expertul are în vedere faptul că timpul de îngrijire medicală se poate prelungi atât din vina victimei (nu se prezintă la timp pentru efectuarea tratamentului, nu respectă tratamentul etc.), cât şi din cauza erorilor de tratament, când va evalua, în final, timpul ideal de tratament (dacă nu s-ar fi interpus aceste situaţii) şi timpul real de tratament (impus de respectivele situaţii). ..

Un specialist ne-ar putea lamuri.
Un certificat cu ZERO zile ingrijiri medicale unde incadreaza fapta?Ce semnificatie are si in ce scop se mai elibereaza asemenea act?Ati mai intalnit asa ceva?