Forum Discuţii juridice Traduceri contract international
Discuție deschisă în Traduceri

contract international

ce inseamna urmatorii termeni in ctr.international;

irevocable corporate purchase order
auto-revolvingdocumentary letter of credit
irevocable,
transferable or non-transferable
auto-revolving 2-times
activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense
ContSters20980, utilizator
1.irevocable corporate purchase order - ordini/legi irevocabile ale societatii;

3.transferable or non-transferable auto-revolving 2-times - negociabil/revocabil cu 2 ocazii;

4.activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense - peste o eficienta/realizare de 2%, obligatiunile/indatoririle aferente revin in cheltuiala vanzatorului;

2. scrisoarea/cererea de credit este irevocabila

Steflea Petru a scris:

ce inseamna urmatorii termeni in ctr.international;
irevocable corporate purchase order
auto-revolvingdocumentary letter of credit
irevocable,
transferable or non-transferable
auto-revolving 2-times
activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense

irrevocable corporate purchase order este comanda ferma (sau ordin de achizitie) irevocabila emisa de companie (de cumparator)

auto-revolving documentary letter of credit irrevocable este acreditiv documentar de tip revolving (reinnoibil) irevocabil

transferable or non-transferable auto-revolving 2-times activated by 2% performance bond issued by seller este garantie de buna executie emisa de vanzator, transferabila sau netransferabila si ce se poate reinnoi de 2 ori - as dori aici sa mai dati textul inca o data, pentru ca ceva nu se leaga

inspection at seller`s expense - inspectie pe cheltuiala vanzatorului (sau altfel spus vanzatorul suporta cheltuielile ocazionate de inspectie)

ContSters20980, utilizator