avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri contract international
Discuție deschisă în Traduceri

contract international

ce inseamna urmatorii termeni in ctr.international;

irevocable corporate purchase order
auto-revolvingdocumentary letter of credit
irevocable,
transferable or non-transferable
auto-revolving 2-times
activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense
Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2011
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters24933 , utilizator 18:30, 19 Ianuarie 2011
1.irevocable corporate purchase order - ordini/legi irevocabile ale societatii;

3.transferable or non-transferable auto-revolving 2-times - negociabil/revocabil cu 2 ocazii;

4.activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense - peste o eficienta/realizare de 2%, obligatiunile/indatoririle aferente revin in cheltuiala vanzatorului;

2. scrisoarea/cererea de credit este irevocabila



Steflea Petru a scris:

ce inseamna urmatorii termeni in ctr.international;
irevocable corporate purchase order
auto-revolvingdocumentary letter of credit
irevocable,
transferable or non-transferable
auto-revolving 2-times
activated by 2% performance bond issued by seller
inspection at seller`s expense



irrevocable corporate purchase order este comanda ferma (sau ordin de achizitie) irevocabila emisa de companie (de cumparator)

auto-revolving documentary letter of credit irrevocable este acreditiv documentar de tip revolving (reinnoibil) irevocabil

transferable or non-transferable auto-revolving 2-times activated by 2% performance bond issued by seller este garantie de buna executie emisa de vanzator, transferabila sau netransferabila si ce se poate reinnoi de 2 ori - as dori aici sa mai dati textul inca o data, pentru ca ceva nu se leaga

inspection at seller`s expense - inspectie pe cheltuiala vanzatorului (sau altfel spus vanzatorul suporta cheltuielile ocazionate de inspectie)



Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2011
ContSters20980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare/cumparare auto international din tara membra ue raulddan raulddan Buna. In primul rand vreau sa salut initiativa acestui forum. Am si eu o problema si va cer ajutorul. Luni 24.02.2014 trebuie sa fac o plimbare pana in ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii in engleza?! camiha camiha Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de prestari servicii( pentru elaborarea unui plan de afaceri) in limba engleza? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Legalitatea unui contract de munca din strãinatate mitzuunit mitzuunit Am primit un contract de munca pentru un post de Administrative Assistant de la o firma de recrutare din UK. am cont pe un site de recrutare de acolo si din ... (vezi toată discuția)