Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa de magazie combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa de magazie combustibil

Buna ziua!
Pentru materialele consumabile si pentru obiecte de inventar se intocmeste fisa de magazie? Dar pentru combustibil?
Multumesc.
Daca evidentele se tin valoric, nu se tine fisa de magazie. Daca evidenta este cantitativ valorica, atunci evidenta este si cantitativa si valorica !
pentru consumabile birou nu se face receptie nici pentru COMBUSTIBIL masina decat la productie si ce tineti in depozit.
Evidenta obiectelor de inventar se tine pe fisa de magazie obligatoriu,acestea se evidentiaza separat in contabilitatea societatii . Nu se poate tine evidenta valorica la obiecte de inventar.
Asteptam sa specificati modul de tinere a evidentei !
Corect este ca sa se faca NIR pentru toate intrarile de materiale stocabile si ob. de inventar si sa se tina fisa de evindenta cotabila cantitativ valorica !!!
Fisa de magazie se tine la gestiuni !!!!
Referitor la combustibili, se procedeaza la fel, singura exceptie fiind aprovizionarea pe baza de asa zise BCF, cand receptia se face la finele lunii pentru cantitatea alimentata in cursul acesteia, pe baza bonului fiscal legal intocmit si a cotoarelor BCF.