Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... termen prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

termen prescriptie

Simpla somatie din partea creditorului, fie ea din partea unei banci sau a fiscului, intrerupe termenul de prescriptie?
Daca e facuta in termenul de prescriptie, DA !
Subscriu celor aratate de domnul consultant.
andymaurul, utilizator
Daca argumentati si cu un articol de lege, multa lume va fi recunoscatoare.
Cu ce se poate dovedi primirea unei somatii?
Apoi, va supun atentiei prevederile Decretului 167/1958, inca in vigoare.

ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
In raporturile dintre organizatiile socialiste, recunoasterea nu intrerupe curgerea prescriptiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare.
Prescriptia nu este intrerupta, daca s-a pronuntat incetarea procesului, daca cererea de chemare in judecata sau executare a fost respinsa, anulata sau daca s-a perimat, ori daca cel care a facut-o a renuntat la ea.
Unde se incadreaza vestita somatie?
Sa nu-mi spuneti ca somatia este act incepator de executare:((
Buna ziua !
Avand in vedere ca prevederile Decretului 167/ 1958, stabileste expres si limitativ cauzele de intrerupere a prescriptiei, simpla somatie a creditorului nu este cauza de intrerupere a acesteia .
Cu stima !
zallyna a scris:

Daca argumentati si cu un articol de lege, multa lume va fi recunoscatoare.
Cu ce se poate dovedi primirea unei somatii?
Apoi, va supun atentiei prevederile Decretului 167/1958, inca in vigoare.

ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
In raporturile dintre organizatiile socialiste, recunoasterea nu intrerupe curgerea prescriptiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare.
Prescriptia nu este intrerupta, daca s-a pronuntat incetarea procesului, daca cererea de chemare in judecata sau executare a fost respinsa, anulata sau daca s-a perimat, ori daca cel care a facut-o a renuntat la ea.
Unde se incadreaza vestita somatie?
Sa nu-mi spuneti ca somatia este act incepator de executare:((

Daca a recunoscut somatia si a platit un leu din datorie,intrerupe prescriptia.
Eu m-am referit la somatia de plata prin instanta.,in vederea dobandirii unui titlu executoriu.
In ceea ce priveste art .16 invocat de dvs,a fost abrogat alin.cu privire la organizatiile socialiste...
andymaurul, utilizator