Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... termen prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

termen prescriptie

Simpla somatie din partea creditorului, fie ea din partea unei banci sau a fiscului, intrerupe termenul de prescriptie?
Cu tot respectul, faceti confuzie intre somatia emisa de executorul judecatoresc in cadrul unei executari silite si somatia ca simpla instiintare de plata, emisa de creditor.
Aceastea nu sunt egale si nu au aceeasi valoare.

Observati articolul pe care l-ati citat in intregime:
(2) Somaţia cuprinde, pe lângă elementele prevăzute la art. 43 alin. (2), următoarele: numărul dosarului de executare; suma pentru care se începe executarea silită; termenul în care cel somat urmează să plătească suma prevăzută în titlul executoriu, precum şi indicarea consecinţelor nerespectării acesteia.
Deci este vorba clar de un dosar de executare.
Marcel Mihalache, Avocat
Cu tot respectul, intrebarea a fost foarte simplist pusa. Trebuie avut in vedere ca organele fiscale deschid singure procedura de executare silita, prin simpla somatie. Faptul ca debitorul refuza plata si avand motive, ataca in justitie, este un pas urmator.
In fapt fiecare are dreptatea sa, intrebarea fiind pusa general, ca sa mai treaca timpul . Cu consideratie, Trifan