Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

buna ziua!poate imi da si mie cineva un raspuns
sunt in preaviz de astazi de 30 zile calendaristice si contractul mi se va incheia cu artic.65 alin.1si mi s-a spus ca voi beneficia de somaj dupa aceste zile de preaviz tot in preaviz scrie ca dupa acest preaviz imi va inceta contractul de munca din motive care nu tin de persoana salariatuluisi ca mi se vor da 2 salarii brute compensatorii.intrebarea mea este daca este adevarat ca voi beneficia de somaj asa cum mi s-a spus sau ma mint?va multumesc
Ce vechime neintrerupta aveti?
Puteti beneficia de somaj daca veti efectua un preaviz de 20 de zile lucratoare, conform Contractului colectiv de munca unic la nivel national si daca aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare incetarii contractului individual de munca(art. 65 alin.1 din Codul Muncii).
Beneficiati de somaj daca aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni da la data incetarii contractului. Cele 12 luni pot fi rezultatul activitatii la acelasi angajator sau la mai multi.

ContSters42179, utilizator
Beneficiati de somaj daca:
1. c.i.m. a incetat din motive neimputabile dvs ... art.65 alin.1 C.mun. va da posibilitatea de a beneficia de somaj.
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a) din Legea nr.76/2002, nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.