avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj

Am urmatoarea problema. Am avut somaj in perioada 30.12.2010 pana pe 20.02.2011, dupa care m-am angajat din 21.02.2011 pana pe 17.02.2012 ( la mai multi angajatori cu o intrerupere de doar 5 zile). Din data de 17.02.2012, angajatorul ne-a comunicat ca se inchide activitatea si ne-a dat adrese de incetare. De la AJOFM mi s-a transmis ca textul art. 34 din Legea somajului a fost modificat si pentru ca nu am 12 luni de cotizare de ultimul somaj (calculat pe muchie am 11 luni si 20 de zile) nu pot primi indemnizatie de somaj. Am cautat pe internet aceasta modificare care prevede cel putin 12 luni de cotizare de la ultima perioada dar nu am gasit-o. Ce pot face in aceste conditii? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:46, 21 Februarie 2012
Art. 34 din Legea nr.76/2002 prevede :
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
......

aceasta prevedere dateaza de la intrarea in vigoare a Legii ...

Este ceva care va poate ajuta ... data de 17.02.2012 este data incetarii c.i.m. sau data intrarii in preaviz?
Asa stiam si eu, dar acum am venit de la AJOFM si o doamna de acolo mi-a zis ca s-a modificat legea si cum am beneficiat de ajutor de somaj pana pe 20.02.2011, deci cu mai putinde 1 an in urma, nu mai pot beneficia de somaj. Trebuie sa am un stagiu de cotizare de minim 12 luni intre cele 2 stagii de somaj.
Da, este vorba despre art.37.1 din Legea nr.76/2002 ...
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj pacsokatalin pacsokatalin Buna ziua Sunt angajat la firma ca persoana peste 45 de ani somer.Primesc acum 30% din indemnizatia de somaj pentru ca am fost angajat conform legii nr ... (vezi toată discuția)
Trecerea in somaj a unui angajat cristi s. cristi s. in perioada oct.2010-oct.2011 (1 an) am beneficiat de somaj conform legii. Dupa aceasta perioada, m-am angajat la o firma privata pe pozitia de director ... (vezi toată discuția)
Din concediu de maternitate in somaj oana cali oana cali eu am ramas insarcinata in aprilie 2010 iar din martie pana in aprilie am fost in somaj dati de firma unde lucrez iar in aprilie ne-au chemat in apoi pentru ... (vezi toată discuția)