Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea societatilor comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea societatilor comerciale

Buna ziua,

In legatura cu SA, imi poate confirma cineva ca legea 31/1990 stipuleaza in mod clar :

- reprezentarea actionarilor este proportionala cu actiunile detinute
- numirea si demiterea administratorilor este efectuata numai de catre adunarea generala a actionarilor
- actiunile ofera drepturi egale posesorilor
- este necesara intrunirea majoritatii absolute pentru validarea deciziilor in adunarea ordinara
- este necesar un cvorum de 75% in adunarile extraordinare si deciziile trebuie sa fie luate cu cel putin o jumatate din capitalul inregistrat.
- nu i se poate atribuii nici unui actionar, in nici o situatie exceptionala dreptul de veto disproportional cu actiunile detinute.

Multumesc

Atentie insa la societatile pe actiuni care sunt tranzactionate pe piata, adica societatile tip "deschis", pentru care in anumite privinte au prioritate prevederile Legii pietei de capital si Regulamentele si Instructiunile CNVM

Imi poti spune mai multe despre conditia ca orice transfer de actiuni de la cumparator catre un tert sa fie prealabil aprobata de Avas pe toata perioda de derurare a contractului ? (!?)

SA tranzactionate pe piata ( tip deschis) pentru care in anumite privinte au prioritate prevederile Legii pietei de capital si Regulamentele si Instructiunile CNVM ?
Exemplu?
pro.natalie a scris:
Imi poti spune mai multe despre conditia ca orice transfer de actiuni de la cumparator catre un tert sa fie prealabil aprobata de Avas pe toata perioda de derurare a contractului ? (!?)

ORDONANŢÃ Nr. 25 din 30 ianuarie 2002 privind unele măsuri pentru monitorizarea postprivatizare a contractelor de vânzare-cumpărare de acţiuni deţinute de stat la societăţile comerciale:

Art. 9^1 - În perioada de derulare a contractelor transmiterea acţiunilor de la cumpărător către terţi este condiţionată de obţinerea prealabilă a acordului scris al Autorităţii, sub sancţiunea nulităţii de drept a transmiterii acţiunilor.

SA tranzactionate pe piata ( tip deschis) pentru care in anumite privinte au prioritate prevederile Legii pietei de capital si Regulamentele si Instructiunile CNVM ?
Exemplu?

Pe bursa tranzactionarile de actiuni sunt libere, asta e principiu de baza.
Legea pietei de capital prevede dipozitii speciale pentruu societatile pe actiuni tranzactionabile, care se aplica cu prioritate fata de legea nr.31/1990
Mai sus era vorba de limitari legale asupra transferului actiunilor. Daca poti sa aduci un exemplu din legea pietei de capital, te rog.