Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acord

Am vazut ca s-a modificat codul familiei, referitor la divortul cu minor, astfel:

Legea 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor. Legea 202/2010 Mica reforma a Justitiei:

art. II Legea nr. 4/1953 — Codul familiei...se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

2. Articolul 38 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 38
Divortul prin acordul sotilor poate fi pronuntat de catre instanta judecatoreasca indiferent de durata casatoriei si indiferent daca exista sau nu copii minori rezultati din casatorie. ".

De asemenea, la punctul 1, se mentioneaza tipurile de divort:

1. La articolul 37, alineatul 2 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Casatoria se poate desface prin divort. Divortul poate avea loc:
a) prin acordul sotilor, la cererea ambilor soti;
b) atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila;
c) la cererea aceluia dintre soti a carui stare de sanatate face imposibila continuarea casatoriei."

Intrebarea mea este, in acest caz, in care desfacerea unei casatorii din care a rezultat un minor, daca divortul este prin acord comun, mai sunt necesari martori?

In cazul unui divort prin acordul partilor cu minori unele instante audiaza martor/i in ce priveste incredintarea minorului, iar altele nu. Depinde de "practica" instantei unde va judecati, sau mai bine zis de judecatorul care va judeca cauza dv. Este bine sa aveti pregatit martorul.
Pai depinde daca va intelegeti pe toate capetele sau numai pe divort... :D
AVLIL a scris:

Pai depinde daca va intelegeti pe toate capetele sau numai pe divort... :D

Ne intelegem pe toata capetele ;)
In principiu nu, caci parintii pot hotari de comun acord cu privire la copilul lor, deci si cui sa ii fie incredintat.
Dar... depinde si de jude, in ce culoare vede el lucrurile.