Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract inchiriere

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Doresc sa infiintez o societate si pentru acest lucru este nevoie sa inchiriez un birou de la o persoana juridica. Se poate incheia un contract de inchiriere daca societatea este in curs de infiintare si practic nu are J.. CUI? Putem sa precizam denumirea societatii si sa precizam ca este in curs de infiintare pt a putea incheia contractul de inchiriere?

Va multumesc.
Pentru a incheia un contract de inchiriere sau de comodat pentru infiintare firma, va trebui mai intai sa faceti rezervarea de denumire.
Dupa ce iese aceasta rezervare, veti sti sigur cum se numeste firma.
Contractul se va numi CONTRACT DE INCHIRIERE (COMODAT) SOCIETATE COMERCIALA IN CURS DE CONSTITUIRE.
Dupa aceasta, cu contractul va trebui sa mergeti la finante, pentru a vi se elibera un Certtificat si o Adeverinta, din care sa reiese cate societati mai sunt inregistrate la acea adresa.