Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS in cazul pensiilor mai mari de 740 lei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS in cazul pensiilor mai mari de 740 lei

Buna ziua, as dori sa stiu daca, intr-adevar, cota CASS de 5.5% se va aplica INTREGII sume a pensiilor mai mari de 740 lei. Daca da, pensionarii cu pensii intre 741 si 783 lei vor primi mai putin de 740 lei, la fel cu altii care nu vor fi impozitati. Si atunci, de ce au contribuit in timpul vietii active cu sume mai mari???? Normal ar fi sa se plateasca 5,5% din ce depaseste 740 lei!
As dori si opinia dvs. Multumesc
Legea 95/2006 Art 259(2) modificat prin O.U.G.107/2010.Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensie depasesc 740 lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efecueaza plata acestor drepturi.Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 lei.O zi buna.
Cota de CASS se va aplica asupra intregului cuantum al pensiei, fara ca prin aplicarea acestei cote sa poata rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei. Prevederea legala o aveti mai sus.

Ce este normal in tara asta, indiferent de domeniul despre care vorbim? Nimic!
in legea 95/2006 art 211-13 se fac precizari ambigue la modalitatea ds. care cei care nu sunt exceptati de la plata CAS. Apar sintagme ca 'alte surse' sau precizarea ca 'predesintele CNAS stabileste cuantumul CAS pe diferite categorii etc'

Din lectura legii nu rezulta cert decat faptul ca CAS este OBLIGATORIU fara sa se apeleze la incadrarile logice (CAS= Uninominal, CAS= Irepetabil) asa ca, printr-o omisiunea neprofesionista (?)..., legiutorul permite elaborarea subiectiva (vs. obiectiva) a celor care TREBUIE sa plateasca CAS ignorand ca pensionarii PFA au deja CAS-ul platit ca pensionari.

Este aberand sa crezi ca cel de-al 2-lea CAS iti ca dubla zilele cat mai ai de trait sau lista de medicamente gratuite!

Consider ca legea 95/2006 trebuie reformulata, punctual - la art. 211, in continuarea listei cu ctg. scutite de plata CAS sa fie nominalizate si ctg, celor obligati la plata CAS si evident cu mentiunea ca CAS este Uninominal si IREPETABIL.
Modul de calcul este vădit eronat și încălca dispoziţiile OUG 117/2010:
Conform art. 2963 lit. f pct. 5 din Codul fiscal “Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:…f) instituţiile publice care calculează, reţin, plătesc şi, după caz, suportă, potrivit prevederilor legale, contribuţii sociale obligatorii, în numele asiguratului, respectiv:…5. entităţile care plătesc venituri din pensii, altele decât cele care sunt plătite de către Casa Naţională de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale, pentru pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;”.
Conform art. 2969 din Codul fiscal “Pentru persoanele prevăzute la art. 2963 lit. f) pct. 4 şi 5, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate o reprezintă veniturile din pensii care depăşesc 740 de lei. Contribuţia lunară se datorează asupra acestor venituri, iar prin aplicarea cotei de contribuţie nu poate rezulta o pensie netă mai mică de 740 de lei !?” - Codul Fiscal a fost modificat prin OUG 117/2010
Deci Codul Fiscal – care este ”Biblia” fiscalității din Romania, lasă să se înțeleagă că sumele reținute pentru fondul de sănătate, rezultă din aplicarea procentului de 5,5% asupra diferenței dintre pensia brută și suma limita de 740 lei prevăzută de lege!
De asemenea, conform art. 259 alin. 2 din Legea nr. 95/2006 “Contribuţia datorată de pensionarii ale căror venituri din pensii depăşesc 740 de lei este de 5,5% aplicată asupra acestor venituri şi se virează odată cu plata drepturilor băneşti asupra cărora se calculează de către cei care efectuează plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie netă mai mică de 740 de lei.” – aceasta lege a fost modificata prin OUG 107/2010.
Discriminarea provine din faptul că, dacă după reținerea contribuției pentru asigurările de sănătate din pensia brută, pensia netă nu trebuie să fie mai mică de 740 lei, atunci, toți cei care au pensii de 760 lei, sau de 800 lei de exemplu, vor plăti inechitabil aceste sume.
ce parere aveti despre acest aspect?
este legala OUG 107?