Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat pe domeniul public al statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat pe domeniul public al statului

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate incheia un contract de comodat pentru un teren aflat in domeniul public al statului si in administrarea unei institutii publice centrale in absenta unui HG prin care se aproba darea in folosinta gratuita catre un club sportiv de drept public?

Cel care doreste darea in folosinta gratuita este un club sportiv de drept public ( un club sportiv municipal).
In opinia mea este necesar un HG prin care se aproba darea in folosinta gratuita si in care sa se prevada la ultimul articol ca predarea-preluarea sa se faca prin contract de comodat.
Legea nr. 213/1998 nu prevede forma prin care se da in folosinta gratuita...

Va multumesc!
zaganescu, utilizator
in conformitate cu prevederile art 17 din Legea nr.213/1998,statul si unitatile administrativ-teritoriale pot acorda bunuri din domeniul public in folosinta gratuita,pe termen limitat,persoanelor juridice fara scop lucrativ,care desfasoara activitati de binefacere sau de utilitate publica.Aceasta se face printr-o hotatare a Guvernului,a consiliului judetean,ori a CONSILIULUI LOCAL,dupa caz.
Informatia dumneavoastra este inexacta deoarece art. 17 nu stabileste procedura si tipul actului juridic prin care se da in folosinta gratuita. La acest art 17 nu apare nicaieri cuvantul hotarare de guvern. Daca era asa nu mai intrebam aici...

Oricum va multumesc. Astept alte raspunsuri din partea unor juristi/avocati.
zaganescu, utilizator
nu o spune art.17 ,dar acesta este completat de art.12 si art.13 din legea respectiva +art.136,alin.4 din Constitutie.
Art. 12 se refera la darea in administrare (administratorul bunului poate sa posede, sa foloseasca si sa dispuna de acesta) iar art. 13 se refera la servituti. Art. 136 alin. 4 din Constitutie spune la fel ca se pot da in folosinta gratuita dar nu spune prin ce fel de act: Hotarare de Guvern sau un simplu contract de comodat incheiat intre administratorul bunului si ONG-ul respectiv fara sa fie nevoie de un HG.

Astept alte raspunsuri...Mai clare...

Multumesc.
Nimeni nu raspunde....E asa de grea speta asta?