Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modul de calcul al CASS - pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modul de calcul al CASS - pensie

PENTRU A EVITA ANUMITE ABUZURI ,CARE AU INCEPUT SA APARA VA ARATAM UN MOD DE CALCUL IN CONFORMITATE CU ART.5 DIN OUG 107/2010:

-EX.PENTRU O PENSIE -VENIT BRUT DE 1500

1500-740=760

CASS 5,5% 760×5,5/100=41,8

O CATEGORIE APARTE O REPREZINTA CEI CARE SE INCADREAZA ART.6 DIN OUG 107/2010 SI SE REFERA LA PERSOANELE CARE AU ALTE VENITURIIN AFARA DE PENSIE.
Aplicatie 1500X5,5%=82 lei CASS.
500-82=418X16%=69 lei impozit
Asadar 1500-82-69=1349 lei pensie neta.
Legea 95/2006 modificata prin O.U.G.107/2010
7. La articolul 259, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei."
In concluzie CASS se aplica pe toata pensia daca aceasta depaseste 740 lei,dar pensia neta nu poate fi mai mica de 740 lei.
Ceea ce ati citat din OUG 107/2010 se interpreteaza astfel "Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri"....deci aceea 5,5 % se aplica veniturilor care depasesc 740 RON nu la toata suma.
Acest OUG este ambiguu si este interpretat in defavoarea pensionarilor.

aplicatia data de carp mircea este cea corecta. asta a vrut guvernul.
Da exact asta a vrea guvernul sa fure din venitul pensionarilor.De ce nu sesizati nuanta legii: venituri care depasesc 740 RON? si cei 5,5 % se aplica veniturilor care depasesc 740 RON.