Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichetele cadou in CIC
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichetele cadou in CIC

Persoanele aflate in CIC pot beneficia de tic hete cadou?
ART. 55 Definirea veniturilor din salarii alin.4-5 – nu sunt asimilate salariului
din Codul Fiscal/TITLUL III Impozitul pe venit/CAP. III Venituri din salarii comentarii(4)

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Mai mult:
2. OUG 111/2010 spune:
Art.16...
(3) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu.

Tichetele cadou acordate copiilor cu ocazia craciunului nu au rezultat din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada concediului.
Am sunat si la Directia Muncii, neoficial mi-au sous ca nu se pune problema suspendarii indemnizatiei in acest caz.