Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor subiect interesant in atentia expertilor contabili
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

subiect interesant in atentia expertilor contabili

Am gasit o dezbatere intre avocati pe forum si cred ca expertitii contabili si consultantii fiscali sa-si exprime punctul de vedere, sa aduca argumente si sa spuna daca este corect sau nu si de ce.

Av_bobic a scris:

Ca tot suntem la subiect, ati auzit cumva sau v-ati intalnit cu situatia in care controlul fiscal sa "scoata " de la cheltuieli deductibile parte din bonurile de combustibil ca nu este prezentata foaie de parcurs?
Eu am tot cautat obligativitatea de a completa foi de parcurs (ma refer la avocati) si nu am gasit nici un text normativ care sa ne impuna aceste foi.Singurul act normativ ce prevede si reglementeaza foile de parcurs este un ordin al min. Transporturilor de prin `83 referitor la autobazele de stat

elis a scris:

Foile de parcurs sunt nominalizate ca document care trebuie sa se afle la bordul vehiculului in Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice aprobat prin H.G. nr. 1391/2006 - acestea sunt folosite la transportul de persoane sau la transportul de marfa.
Foile de parcurs sunt o inventie a sistemului ceausist. Daca totul apartinea statului, atunci orice consum trebuia justificat. De asemenea, se puteau verifica cursele clandestine, cu masinile statului, ceea ce nu mai e valabil astazi. Ele sunt documente de uz intern ale firmei pentru a tine o evidenta a consumurilor, dar nu pentru justificari contabile. Singurul document contabil impus de Legea contabilitatii este Bonul de consum pe care il semneaza administratorul si contabilul firmei.
Nu exista inca o reglementare legala care sa impuna sa avem la masina sau in contabilitate foaie de parcurs.

ContSters42967, utilizator
Corect. Sunt de aceeasi parare.
avocatsilaghi a scris:

Corect. Sunt de aceeasi parare.

Cu cine cu cei de la ANAF ???