Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... o interpretare va rog.......
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

o interpretare va rog.......

Ce se intelege prin:"Dacã prin reglementãri anterioare au fost prevãzute drepturi mai mari pentru salariaţi , se vor aplica aceste reglementãri, cu excepţia cazului în care, prin lege sau acte normative, se dispune în mod expres altfel."
-sa inteleg ca daca in CCM pe unitate pe anul 2009 au fost cuprinse clauze mai mari pentru salariatii fata de CCM pe anul 2010,se pot aplica acele clauze?
La act normativ va referiti ?
- in CCM la nivelul unitatii la un articol intalnim prevederea de mai sus si nu am inteles ce inseamna..........
Clauzele cuprinse in CCM 2009 nu sunt reglementarile anterioare pentru CCM 2010, ele fiind elemente ce se negociaza !!!! Reglementari anterioare sunt legile, ordonantele, decretele, hotararile, etc date de statul roman, care se aplica in domeniu, iar prevederea asigura respectarea art.20 din Constitutie
ART. 20
Tratatele internaţionale privind drepturile omului
(1) Dispoziţiile constituţionale privind drepturile şi libertăţile cetăţenilor vor fi interpretate şi aplicate în concordanta cu Declaraţia Universala a Drepturilor Omului, cu pactele şi cu celelalte tratate la care România este parte.
(2) Dacă exista neconcordante între pactele şi tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care România este parte, şi legile interne, au prioritate reglementările internaţionale, cu excepţia cazului în care Constituţia sau legile interne conţin dispoziţii mai favorabile.
am priceput............