Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Referitor la cariera de criminalist
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Referitor la cariera de criminalist

De mult timp am vrut sa inaintez in cariera de criminalist dar am niste nelamuriri, nestiind pe nimeni cu acest interes.

Exista un program zilnic sau se lucreaza in functie de caz?

Care este diferenta dintre tehnician si expert criminalist?

Daca am talent la desen, pot deveni criminalist artist? Trebuie sa urmez niste cursuri in desen?

Este greu de gasit un post de munca?

Stiu ca sunt destul de multe intrebari dar daca cineva se dispuna sa imi raspunda, ii multumesc cu drag!
Buna ziua,
Pentru a deveni criminalist trebuie sa absolviti, in primul rand, liceul si apoi facultatea de drept precum si alte facultati sau cursuri de perfectionare.
Este, totodata, necesar si invatarea gramaticii limbii romane.
[ link extern ]

[ link extern ] /
Ai si program , dar stai si la caz cat e nevoie daca s-a intamplat pe tura ta.
Politia scoate la concurs posturi
poti deveni criminalist absolvind, academia de politie sau facultatea de drept,
studii universitare de lungă durată, cu diplomă de licenţă sau echivalentă într-unul dintre următoarele domenii de studii universitare de licență: informatică; matematică; fizică (doar specializarea „Fizică informatică”), chimie (doar specializarea „Chimie informatică”), cibernetică, statistică și informatică economică (doar specializarea „Informatică economică”), cinematografie și media (doar specializarea „Cinematografie, fotografie, media”), inginerie geodezică (doar specializarea „Măsurători terestre și cadastru”), inginerie electrică, inginerie electronică și telecomunicații, calculatoare și tehnologia informației; ingineria sistemelor; științe inginerești aplicate (doar specializările „Matematică și informatică aplicată în inginerie”, „Informatică industrială”, „Informatică aplicată în inginerie electrică”, „Informatică aplicată în ingineria materialelor”); arte plastice, decorative și design (doar specializarea „Fotografie – video procesarea computerizată a imaginilor”);
Depinde pt ce post aplici.

gi-jane2, moderator
Multumesc tare mult! Si care este diferenta dintre tehnician si expert criminalist?

gi-jane2 a scris:

[ link extern ]

[ link extern ] /
Ai si program , dar stai si la caz cat e nevoie daca s-a intamplat pe tura ta.
Politia scoate la concurs posturi
poti deveni criminalist absolvind, academia de politie sau facultatea de drept,
studii universitare de lungă durată, cu diplomă de licenţă sau echivalentă într-unul dintre următoarele domenii de studii universitare de licență: informatică; matematică; fizică (doar specializarea „Fizică informatică”), chimie (doar specializarea „Chimie informatică”), cibernetică, statistică și informatică economică (doar specializarea „Informatică economică”), cinematografie și media (doar specializarea „Cinematografie, fotografie, media”), inginerie geodezică (doar specializarea „Măsurători terestre și cadastru”), inginerie electrică, inginerie electronică și telecomunicații, calculatoare și tehnologia informației; ingineria sistemelor; științe inginerești aplicate (doar specializările „Matematică și informatică aplicată în inginerie”, „Informatică industrială”, „Informatică aplicată în inginerie electrică”, „Informatică aplicată în ingineria materialelor”); arte plastice, decorative și design (doar specializarea „Fotografie – video procesarea computerizată a imaginilor”);
Depinde pt ce post aplici.

tehnicianul are leafa mai mica :)
Tehnicianul poate avea doar studii medii, expertul studii superioare.