avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Referitor la cariera de criminalist
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Referitor la cariera de criminalist

De mult timp am vrut sa inaintez in cariera de criminalist dar am niste nelamuriri, nestiind pe nimeni cu acest interes.

Exista un program zilnic sau se lucreaza in functie de caz?

Care este diferenta dintre tehnician si expert criminalist?

Daca am talent la desen, pot deveni criminalist artist? Trebuie sa urmez niste cursuri in desen?

Este greu de gasit un post de munca?

Stiu ca sunt destul de multe intrebari dar daca cineva se dispuna sa imi raspunda, ii multumesc cu drag!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:46, 29 Decembrie 2019
Buna ziua,
Pentru a deveni criminalist trebuie sa absolviti, in primul rand, liceul si apoi facultatea de drept precum si alte facultati sau cursuri de perfectionare.
Este, totodata, necesar si invatarea gramaticii limbii romane.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
[ link extern ]

[ link extern ] /
Ai si program , dar stai si la caz cat e nevoie daca s-a intamplat pe tura ta.
Politia scoate la concurs posturi
poti deveni criminalist absolvind, academia de politie sau facultatea de drept,
studii universitare de lungă durată, cu diplomă de licenţă sau echivalentă într-unul dintre următoarele domenii de studii universitare de licență: informatică; matematică; fizică (doar specializarea „Fizică informatică”), chimie (doar specializarea „Chimie informatică”), cibernetică, statistică și informatică economică (doar specializarea „Informatică economică”), cinematografie și media (doar specializarea „Cinematografie, fotografie, media”), inginerie geodezică (doar specializarea „Măsurători terestre și cadastru”), inginerie electrică, inginerie electronică și telecomunicații, calculatoare și tehnologia informației; ingineria sistemelor; științe inginerești aplicate (doar specializările „Matematică și informatică aplicată în inginerie”, „Informatică industrială”, „Informatică aplicată în inginerie electrică”, „Informatică aplicată în ingineria materialelor”); arte plastice, decorative și design (doar specializarea „Fotografie – video procesarea computerizată a imaginilor”);
Depinde pt ce post aplici.

Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2019
gi-jane2, moderator
Multumesc tare mult! Si care este diferenta dintre tehnician si expert criminalist?

gi-jane2 a scris:

[ link extern ]

[ link extern ] /
Ai si program , dar stai si la caz cat e nevoie daca s-a intamplat pe tura ta.
Politia scoate la concurs posturi
poti deveni criminalist absolvind, academia de politie sau facultatea de drept,
studii universitare de lungă durată, cu diplomă de licenţă sau echivalentă într-unul dintre următoarele domenii de studii universitare de licență: informatică; matematică; fizică (doar specializarea „Fizică informatică”), chimie (doar specializarea „Chimie informatică”), cibernetică, statistică și informatică economică (doar specializarea „Informatică economică”), cinematografie și media (doar specializarea „Cinematografie, fotografie, media”), inginerie geodezică (doar specializarea „Măsurători terestre și cadastru”), inginerie electrică, inginerie electronică și telecomunicații, calculatoare și tehnologia informației; ingineria sistemelor; științe inginerești aplicate (doar specializările „Matematică și informatică aplicată în inginerie”, „Informatică industrială”, „Informatică aplicată în inginerie electrică”, „Informatică aplicată în ingineria materialelor”); arte plastice, decorative și design (doar specializarea „Fotografie – video procesarea computerizată a imaginilor”);
Depinde pt ce post aplici.



tehnicianul are leafa mai mica :)
Tehnicianul poate avea doar studii medii, expertul studii superioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere impozit pe salariu - angajat it ContSters199599 ContSters199599 Buna ziua, In ce conditii un angajat poate beneficia de reducerea de impozit pe salariu ? Un subinginer de colegiu in profilul electric, specializarea ... (vezi toată discuția)
Incadrare pe cartea de munca andu12 andu12 buna ziua. am terminat o faculate de 4 ani de profil economic, dupa care am facut cursuri de conversie profesionala postuniversitare in informatica de 2 ... (vezi toată discuția)
Respingere dosar concurs sosobi sosobi buna ziua, va deranjez cu urmatoarea problema: -mi-am depus dosarul pentru participarea la un concurs de angajare pentru un post de Sef Serviciu ... (vezi toată discuția)