Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formulare E101 ( A1 )
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formulare E101 ( A1 )

Cine ma poate ajuta cu aceste formulare E101 ?
Lucrez la o firma si firma vrea sa detaseze in Franta 25 de muncitori. Contractul cu firma din Franta il avem deja.
Cata vechime trebuie sa aiva firma ? Sau cata vechime trebuie sa aiva un muncitor la firma ? Stiu ca pentru fiecare angajat trebuie stagiu de cotizare pe ultimele 12 luni dar trebuie sa aiva lucrat un an de zile ?
Daca din 01.01.2011 nu se mai inregistreaza contracte de munca la ITM cum fac dovada angajatii sunt angajati la firma ?
Este vreun consultant cu care sa pot lua legatura si care sa ma ajute ?

În vederea eliberării formularului E101 este necesar un dosar care trebuie să cuprindă :
- certificatul de atestare fiscală din care să rezulte că angajatorul nu are datorii la bugetul de stat la data solicitării formularului,
- adeverinţă privind stagiul de cotizare realizat în ultimile 12 luni, emisă de casa judeţeană de pensii pentru fiecare angajat detaşat,
- ultima situaţie financiară a angajatorului,
- copie a certificatului de înregistrare fiscală,
- contractul individual de muncă înregistrat la I.T.M. pentru angajatul care urmează a fi detaşat,
- adeverinţă de la I.T.M. din care să rezulte numărul de salariaţi,
- certificatul constatator emis de O.N.R.C. în luna în curs
- contractul tradus încheiat între angajatorul din România şi angajatorul din statul de ocupare.

Dacă dosarul depus la C.N.P.A.S. este complet şi corect formularul E 101 se eliberează în termen de 25 de zile lucrătoare de la depunere.
Se poate ca o firma nou infiintata sa detaseze oamenii in strainatate?Ce domeniu de activitate ar trebui sa aiba firma respectiva pentru a putea face detasarile?
anairam_unid a scris:

Se poate ca o firma nou infiintata sa detaseze oamenii in strainatate?Ce domeniu de activitate ar trebui sa aiba firma respectiva pentru a putea face detasarile?

Detasarea in strainatate nu este conditionata de domeniul de activitate al societatii care detaseaza ... se pot detasa salariati in varii domenii de activitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu se impune un numar de anagajati care trebuie sa ramana in tara, dar se impune un procent, care este de 50%.
Daca in ultimele 12 luni nu am lucrat niciunde si pe adeverinta privind stagiul de cotizare nu apare nimic cotizat as putea avaea probleme la obtinerea formularului A1, sau mai exact ar fi asta o piedica pentru detasarea mea in strainatate?
Intentionez sa ma angajez la o firma care are lucrari in starinatate...