Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de vanzare cumparare se ataca in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de vanzare cumparare se ataca in instanta?

Buna ziua,
Am un contract de vanzare cumparare incheiat la notar in anul 2005, in care bunicul meu mi-a vandut casa si terenul aferent constructiei, fara clauza de intretinere, cu toate ca dupa vanzare eu mi-am luat bunicul si bunica in casa parinteasca unde mama si cu mine am avut grija de ei.Mentionez faptul ca bunicul a fost recasatorit ( el in prezent fiind decedat), iar bunica paterna traieste.Cu prima sotie bunicul a avut 2 copii( o fata si un baiat).Prima sotie a bunicului a decedat prin 1957 iar dupa cativa ani bunicul s-a recasatorit prin anul 1962 cam asa cu bunica actuala care deja il avea pe tatal meu.Deci bunicul care mi-a facut actele la casa nu este tatal natural al tatalui meu, dar l-a crescut.Tatal meu este si el la randul lui decedat.Fata bunicului din prima casatorie a inaintat o actiune in instanta in care vrea sa dezbata succesiunea dupa mama ei ( prima sotie a bunicului ) si bineinteles si dupa bunicul meu, decedat acum 3 luni.
Va aduc la cunostinta ca din neglijenta mea, nu m-am dus la primarie in termen sa declar ca am un contract de vanzare-cumparare pe casa si teren, unde bunicul meu si cu ce-a de-a2-a sotie imi vand respectivul imobil, pentru a ma trece la rol iar fata bunicului din prima casatorie s-a dus la primarie si a platit impozitul la casa si teren pe care eu am acte pentru a i se elibera certificatul fiscal si anexa 24, nestiind ca eu am un contract de vanzare-cumparare pe aceasta casa si terenul aferent.Intre timp , acum o saptamana eu am fost la primarie cu contractul de vanzare-cumparare si mi s-a spus ca este platit impozitul la zi.Eu nu am fost citat la primul termen deoarece nu s-a stiut ca am contract de vanzare-cumparare pe casa si terenul aferent, dar am fost cu bunica mea - sotia defunctului care era citata pentru dezbaterea succesiunii.Imi poate ataca acest contract de vanzare-cumparare?Avocata reclamantei mi-a spus ca reclamanta, chiar daca eu am contract de vanzare-cumparare incheiat la notar, are dreptul la o parte din aceasta casa.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu aceasta problema.
Va multumesc.:(
Da, conteaza de cand apareti la Cf. Si mai conteaza daca ati platit efectiv pretul si puteti, eventual, demonstra acest lucru.
Cartea funciara este din ianuarie 2006.Pretul se poate vedea in contractul de vanzare-cumparare si poate sa confirme bunica in instanta la urmatorul termen de judecata.
cum trebuie sa procedez sa demonstrez pretul?Daca nu , fiica bunicului are dreptul la casa - proprietatea mea, pe care eu am contract de v-c, incheiat la un notar public?Se intelege ca aceasta casa era a bunicului meu cu prima sotie, iar cea de-a2-a sotie cu care bunicul a stat casatorit 40 ani nu era in masura sa mearga cu bunicul sa-mi vanda aceasta casa?Cum trebuia sa se faca vanzarea?Bunicul meu impreuna cu cei doi copii din prima casatorie trebuiau sa-mi vanda?si daca nu au facut asta, atunci fiica sa are dreptul la casa?chiar daca este un contract de v-c?
Tatal dvs. a fost adoptat de bunic sau nu? Eu inteleg ca nu, pentru ca ati indicat nume de familie diferite pt dvs. si bunic. Daca nu a fost adoptat, nu sunteti ruda cu el conform legii, chiar daca v-a crescut tatal. Legal, sunteti un strain care i-a cumparat imobilul. Cu conditia ca acest imobil sa fi fost doar proprietatea lui si a bunicii paterne, nu aveti nici o grija, fiica lui nu poate ataca vanzarea.
Chiar daca face dezbatere succesorala, dvs. nu aveti vocatie succesorala, si deci nu veniti la mostenirea lui, astfel ca nu poate nici sa va ceara sa raportati bunul cumparat ( vanzarea catre un descendent este prezumata donatie prin codul civil, dar dvs. nu sunteti descendentul domnului care v-a crescut tatal, doar al bunicii).
Pentru ca nu v-ati inregistrat la Primarie contractul in 30 de zile, riscati o amenda doar.
Fiica bunicului are dreptul la o cota din celelalte bunuri ale acestuia, impreuna cu sotia bunicului, si celalalt copil din prima casatorie, dar nu la aceasta casa vanduta dvs.
In cazul in care in proces s-a indicat ca bun succesoral casa, puteti face o cerere de interventie in interes propriu in care sa aratati ca acesta nu este un bun succesoral. Si bunica dvs., care e parte in proces, poate sa indice instantei acest lucru de altfel, cu sublinierea faptului ca dvs. nu sunteti nepotul decedatului, ci doar al ei.
Cat priveste dreptul de proprietate pe care l-ar fi putut avea prima sotie a defunctului asupra casei, verificati la notarul care v-a incheiat vanzarea: posibilitatea sa fi gresit la incheierea vanzarii este mica.
La incheierea vanzarii notarul verifica extrasul de carte funciara pentru autentificare, si daca ar fi aparut acolo la proprietari si prima sotie a bunicului, nu v-ar fi incheiat actul. Rugati notarul sa scoata un extras CF in extensso, pentru a vedea istoricul proprietatii: cand a dobandit bunicul dreptul de proprietate, cu ce temei.
Singura problema in ce va priveste ar fi incheierea gresita a contractului de vanzare, in sensul neverificarii proprietarilor din CF, dar este o probabilitate foarte mica.