Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare vanzare-cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare vanzare-cumparare casa

Buna ziua.
Am o mare rugaminte : In curand, voi cumpara o casa la tara. Ideea e ca nu stiu deloc la ce sa ma astept si nici ce acte sa cer de la vanzator, ca sa nu ma trezesc apoi cu surprize. Casa are si teren. Va rog invatati-ma cum sa procedez in calitate de cumparator.
Va multumesc
cereti vanzatorului extras CF de informare, care sa fie la zi si documentul prin care a dobandit casa si terenul ( mostenire, testament, donatie, vanzare - cumparare, titlu de proprietate ).
doar atat? pai ma asteptam sa fie mai complicat....
actul de vanzare-cumparare se face la notar? Ce alte acte mai am obligatia sa fac?
~ Conținut șters la cerere ~
e prima mea tranzactie de acest fel...de aceea va rog sa nu va suparati pe necunostinta mea asupra subiectului...Ideea e ca nu vreau sa ma trezesc cu surprize ulterior... De aceea am nevoie de toate informatiile asupra subiectului. Ce e acel TP? Si, concret, ce alte acte sunt necesare?
autogeneral, utilizator