avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident neacordare de prioritate -vatamare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident neacordare de prioritate -vatamare

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema. Tatal meu tocmai a avut un accident de circulatie. Se deplasa cu masina pe drum cu prioritate si la un moment dat o alta masina i-a taiat calea fara a-i acorda prioritate, accidentul find inevitabil. Au fost la politie pentru declaratie si constatari. Desi totul parea negru pe alb, dupa ce a venit o ruda a persoanei care nu a acordat prioritate- aceasta a sustinut ca nu poate da declaratie deoarece s-a lovit la cap si o doare rau capul. Politia i-a trimis la Spital. Spuneti-mi va rog - aceasta durere subita de cap poate fi o cale de a da alte verdicte in cazul accidentului ? Initial, totul parea destul de clar- persoana in cauza nu a acordat prioritate- se schimba situatia in cazul in care persoana obtine vre-un certificat de vatamare corporala ?

Va multumesc.
ce s-a stabilit in procesul-verbal de constatare? A cui culpa a provocat accidentul. Daca nu va convine ce scrie in procesul-verbal, puteti contesta in instanta in termen de 15 zile de cand ati luat cunostinta de continutul acestuia.
Inca nu s-a facut procesul -verbal de constatare. Implicatii in accident sunt la spital - asteapta venirea unui echipaj de politie.Incercam sa aflu daca se schimba legea in cazul vatamarii corporale.
Legea este aceeasi. Acum depinde si pe cine gasesc ei vinovat de accident.
Politistul care a constatat fapta trebuie sa fi stabilit prejudiciul estimativ si din a cui vina s-a produs accidentul.
Eventual se pune problema unei vatamari corporale din culpa...
ra a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema. Tatal meu tocmai a avut un accident de circulatie. Se deplasa cu masina pe drum cu prioritate si la un moment dat o alta masina i-a taiat calea fara a-i acorda prioritate, accidentul find inevitabil. Au fost la politie pentru declaratie si constatari. Desi totul parea negru pe alb, dupa ce a venit o ruda a persoanei care nu a acordat prioritate- aceasta a sustinut ca nu poate da declaratie deoarece s-a lovit la cap si o doare rau capul. Politia i-a trimis la Spital. Spuneti-mi va rog - aceasta durere subita de cap poate fi o cale de a da alte verdicte in cazul accidentului ? Initial, totul parea destul de clar- persoana in cauza nu a acordat prioritate- se schimba situatia in cazul in care persoana obtine vre-un certificat de vatamare corporala ?

Va multumesc.



in procesul verbal de constatare se vor preciza cu certitudine imprejurarile in care a fost savarsita infractiunea.
Este de asemenea necesara stabilirea formei de vinovatie ,si carei persoane ii revine .
E foarte importanta urmarea imediata a infractiunii , anume prejudiciul cauzat efectiv pentru stabilirea incadrarii juridice.
Se vor lua in consideratie ingrijirile medicale.
Oricum procesul verbal poate fi contestat in termen de 15 zile .




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis fara pv sarah1985 sarah1985 Buna ziua. Intr-o intersectie, un prieten a accidentat un biciclist intrucat nu a acordat prioritate de dreapta. Ideea e ca i s-a luat permisul fara ca agentul ... (vezi toată discuția)
Accident rutier - vatamare corporala Lauraa1 Lauraa1 Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare catre dvs. Am avut un accident rutier, doream sa ies din parcare, in fata parcarii, erau masini stationate ingreunand ... (vezi toată discuția)
Asigurari hapeialexandru hapeialexandru Buna ziua. As avea o nelamurire; Pe data de 30 iulie 2011 am avut un accident, eu am avut 0,70 alcool in sange, iar soferul pe care lam lovit nu mi-a ... (vezi toată discuția)