Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea nr. 17/2000
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea nr. 17/2000

Buna seara!
Conform Legii 17/2000 Art. 5
Nevoile persoanelor varstnice aflate in situatia de pierdere totala sau partiala a autonomiei, care pot fi de natura medicala, sociomedicala, psihoafectiva, se stabilesc pe baza grilei nationale de evaluare a nevoilor persoanelor varstnice, care prevede criteriile de incadrare in grade de dependenta;

Cine face aceasta evaluare, asistentul social sau medicul?
In cazul in care persoana varstnica, neglijata, are un reprezentant legal ( copilul ), care nu isi da acordul pentru internarea intr-un camin de varstnici, si fara acordul,consintamantul lui nu este primita in acel centru, ce este de facut?
Medicul are calitatea de a efectua o analiza medicala.In schimb daca fiul/fiica nu doreste ca parintele sa fie internat,asta presupune ca este obligat sa-i acorde ingrijire.In cazul in care serv.de asist.sociala de la locul de domiciliu al batranei constata ca se impune ca batrana sa fie intenata de urgenta ,in familie neavand posibilitati de ingrijire sau mai mult ii este pusa viata in pericol,impreuna cu politia se poate duce la azil sau spital,iar copii sa fie obligati prin sentinta(pot depune plangere cei de la primarie),la plata contravalorii de spitalizare.Conf.Codului Familiei copii au obligatia de a-si intretine parintii si invers.Parerea mea !