Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am aproape 70 de ani și deja mi-e foarte greu să mă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am aproape 70 de ani și deja mi-e foarte greu să mă întrețin singură. Există cămine de bătrâni care acceptă un apartament în schimbul îngrijirii?

Buna ziua. Ma intereseaza daca in tara exista camine de batrani care accepta o locuinta (apartament) contra unei cote de intretinere. Sa o gestioneze ei cum vor, sa scoata bani de pe urma locuintei, proprietatea lor fiind din momentul in care ma accepta.
Am aproape 70 de ani si deja mi-e foarte greu sa ma intretin singura. Nu "de azi", dar va fi necesar sa fac in curand acest pas. Pensia mea este cu putin peste 1.000 lei. Nu as putea fi acceptata decat in caminele unde se contribuie cu 90% din pensie dar sunt 6-8 persoane in camera. As dori totusi ceva mai bun. Nu am mostenitori nici la care sa le las locuinta, dar nici care sa contribuie la intretinerea mea.
Manuela Rășină, administrator
Mai bine căutați pe cineva din bloc,rude îndepărtate,cunostinte pt a încheia un contract de întreținere,
In schimbul unei sume de bani lunare,procurarea de medicamente ,alimente,îngrijiri medicale le cedati apartamentul .Pare o soluție mai usor de controlat decât varianta dvs,fiind greu de gasit cineva de incredere.
Având în vedere că aveți o pensie de 1000 lei și că sunteți dispusă să renunțați la dreptul de proprietate asupra apartamentului pentru serviciile de îngrijire, puteți să negociați condiții mai bune. De asemenea, pentru a fi sigură că cele negociate sunt aduse la îndeplinire întocmai, împuterniciți o persoană, eventual un avocat, ca să monitorizeze prestarea serviciilor și să revoce înțelegerea în caz de nevoie.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mai bine căutați pe cineva din bloc,rude îndepărtate,cunostinte pt a încheia un contract de întreținere,
In schimbul unei sume de bani lunare,procurarea de medicamente ,alimente,îngrijiri medicale le cedati apartamentul .Pare o soluție mai usor de controlat decât varianta dvs,fiind greu de gasit cineva de incredere.

Nu. Am vazut (chiar in vecini) si am auzit de multe cazuri in care ingrijitorul nu si-a facut datoria. In unele cazuri a fost chiar mai rau. La un camin cel putin exista un medic pe loc. Si alte servicii neconditionate de cheful unui ingrijitor.

Adrian ALBU a scris:

Având în vedere că aveți o pensie de 1000 lei și că sunteți dispusă să renunțați la dreptul de proprietate asupra apartamentului pentru serviciile de îngrijire, puteți să negociați condiții mai bune. De asemenea, pentru a fi sigură că cele negociate sunt aduse la îndeplinire întocmai, împuterniciți o persoană, eventual un avocat, ca să monitorizeze prestarea serviciilor și să revoce înțelegerea în caz de nevoie.

O idee buna, multumesc.
Dar tot nu stiu daca exista pe undeva camine care sa accepte ce doresc eu.
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Depinde ce doriti. Doriti o persoana care sa se ocupe permanent de dumneavoastra sau e doar o problema de bani? Depinde si de zona unde doriti sa va mutati si unde este apartamantul. Exista si posibilitatea de a cere asistenta sociala de la stat.
Cunosc un caz in care cineva a promis apartamentul in schimbul unei sume de bani lunare, pe baza de contract la notar. In cazul dumneavoastra va ganditi cat sa va dea pe luna, Acea suma + pensia va ajunge de un camin decent. In Pitesti preturile variaza intre 1300-1500 cu 2-3 in camera.