Forum Discuţii juridice Achiziţii publice comanda
Discuție deschisă în Achiziţii publice

comanda

Buna ziua,

In ce conditii o autoritate contractanta poate face o achizitie pe baza de comanda? Aceasta optiune este conditionata valoric sau/si de natura achizitiei?

Multumesc
Achizitiile directe, conform art. 19 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare
Multumesc ptr raspuns

Sa inteleg ca s-ar putea face o achizitie directa pe baza de comanda ( doar comanda, fara contract de achizitie publica) pana in 15.000euro ????? Face vreo autoritate contractanta asa?
In aceste conditii cumpararea macar se face de pe SEAP in sensul ca ofertantul sa aiba publicat un catalog de produse/servicii pe SEAP?

Multumesc
art. 19 din OUG nr. 34/2006
"Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.."

Documentul justificativ poate fi comanda.
LILI25, utilizator
.....care in acest caz se considera a fi CONTRACT DE ACHIZITIE PUBLICA..."art.19 OUG 34/2006.
Legea nr. 279/2011 publicata in Monitorul Oficial Nr. 872 din 9 decembrie 2011 a modificat si completat OUG nr. 34/2006. Utilizatorul LILI25 a citat din legea de modificare.