Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... martisoare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

martisoare

Ce acte sunt necesare pentru autorizatie temporara de vanzare martisoare?
autorizatie de la primarie , platiti o taxa . adresati-va primariei din raza localitatii unde comercializati martisoarele!
Dupa parerea mea,
1. pentru a putea comercializa martisoare ar trebui sa aveti calitatea de comerciant - persoana fizica autorizata (PFA,II,IF) sau persoana juridica care sa aiba in obiectul de activitate codul CAEN (3213) care presupune confectionarea si comercializarea de produse artizanale (incluzand aici si martisoarele;

2. primaria va autorizeaza numai in ceea ce priveste locul de comercializare (stradal la taraba, piete, targuri, oboare, alte zone etc)

CONCLUZIE:
- inregistrare PFA conform OUG 44/2008, acte minimale necesare:1.Documentatia de sustinere a cererii de înregistrare în registrul comertului si de autorizare a functionarii PFA
1.1.Carte de identitate sau pasaport - fotocopie certificata olograf de catre titular privind conformitatea cu originalul
1.2.Document care sa ateste drepturile de folosinta asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de mostenitor, contract de vânzare-cumparare, declaratie de luare în spatiu sau orice alt act juridic care confera dreptul de folosinta etc. - copie legalizata
1.3.Declaratie pe propria raspundere care sa ateste îndeplinirea conditiilor legale de functionare prevazute de legislatia speciala din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii
1.4.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta pregatirea profesionala, daca aceasta este ceruta, potrivit unor prevederi legale speciale
1.5.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta experienta profesionala, daca este cazul

Acte minimale necesare pentru obtinerea de la primarie autorizatie vanzator ambulant (PFA):

- cerere tip de la Primarie
- copie CUI (PFA, II,IF)
- copie carte de identitate

Calificarea in meseria de confectioner martisoare este acoperita de Codul COR (Clasamentul Ocupatiilor din Romania) cu:
733 Lucratori meseriasi in executarea de produse artizanale din lemn, textile, piele si alte materiale
7331 Lucratori-meseriasi in executarea de produse artizanale din lemn si alte materiale
7332 Lucratori-meseriasi in executarea de produse artizanale din textile, piele si materiale similare

NOTA:
Impunerea PFA pentru martisoare se face la NORMA de venit, norma pentru 2011 la Bucuresti este 8040 lei/an:

- Confectionare si/sau comercializare de gablonturi, martisoare si felicitari: COD CAEN 3213 - ;
- impozit anual 16% la 8040 lei (indiferent de valoarea incasarilor in anul de referinta), bineinteles si contributia pentru sanatate de 5,5 %, declaratii, etc.
- COD CAEN 3213 = Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare.