Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

am 13 ani de casatorie an 2010 sa produs divortul ,an timpul castorie am cumparat o casa cu teren din bani proprii si lam trecut an acte si pe sot , apoi am construit o casa ce apartine copiilor mei din prima casatorie si autorizatia de costructie este pe numele sotului , aninte de divort am facut partaj de comun acord scris de el cu martori an care el ia o masina furgon bun comun si renunta la tot ce este imobil si mobil ia eu raman cu o datorie de 50,000roni ulterior la divort refuza tranzactia ce sanse am la partaj?
la partaj va trebuie sa solicitat o cota majorata la impartirea bunurilor. trebuie sa stiti ca ce ati dobandit in timpul casatoriei este bun comun.
Daca nu vrea sa semneze tranzacție, veți folosi actul la care faceți referi
ca dovada cu privire la lotizare, solicitând instantei sa va dea dvs in proprietate
bunurile pe care le doriți.
Daca tot a-ti facut partaj de comun acord ( adica o tranzactie) de ce nu a-ti cerut judecatorului la divort sa ia act si de tranzactie?
va multumesc pt raspunsuri, as mai avea o antrebare as putea deschide altfel de actiunie an afara de partaj? cu procesul verbal facut antre noi? pt ca el nu a vrut sa mai recunoasca tranzactia de bun comun la divort????:O