Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ DIVORÞ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ DIVORÞ

Bună ziua,
1.În situaţia în care soţii hotărăsc de comun acord să divorţeze pe cale amiabilă, bunurile dobândite în comun în perioada căsătoriei trebuie partajate în cadrul acţiunii de divorţ?
2.Ce costuri implică acest partaj?

Mulţumesc.
Nu este neaparat ca partajul sa fie facut o data cu divortul. Partajul poate fi facut oricand dupa divort,fiind o actiune imprescriptibila.
Taxa de timbru pentru partaj este de 3% din valoarea masei de impartit+onorariul avocatului.
Nu trebuie sa efectuati partajul in cadrul actiunii de divort, putand sao faceti si separat si oricand , dupa pronuntarea divortului.
Daca divortati de comun acord,prin acordul partilor,tot asa veti proceda si la partajare,veti incheia,tot de comun acord,o tranzactie in care va veti imparti bunurile.Astfel,nu veti mai fi obligati la plata unor bani,experti,etc.

andymaurul
În ce constă tranzacţia de împărţire a bunurilor?
Aveti insa si posibilitatea sa faceti si partajul, ca si o capat de cererea accesoriu al actiunii de divort, iar pana la/la primul termen depuneti tranzactie. Si astfel taxa de timbru se restituie. Bineinteles, daca ajungeti la o intelegere cu cel sotia.....