Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... renuntarea la pensia de stat pentru pensia privata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

renuntarea la pensia de stat pentru pensia privata

Buna ziua,

Cand au fost introduse pensiile obligatorii am fost repartizata aleatoriu la ING. In momentul de fata, am optat pentru o pensie privata - Pilon IV - la ING. Pot renunta la cotizatia lunara pentru pensia de stat? Ce se intampla cu banii pe care i-am cotizat pentru pensia obligatorie ING? Se iau in calcul la pensia privata pentru care am optat acum?

Multumesc,

Rabina
Nu se poate renunta la dreptul de a beneficia de pensie din sistemul public.

Plata CAS este o obligatie legala, careia ii corespunde dreptul de a beneficia de pensie.
Aveti o confuzie privind termenii pe care i-ati enuntat:
- nu s-au introdus pensii obligatorii ci s-a divizat procentul de cotizare/retinere existent al CAS, o parte fiind directionata (obligatoriu) catre administratorii fondurilor de pensii private.
-participand la pilonul IV de pensii, cotizatia la acest fond va va asigura pe langa pensia de la stat ,o pensie suplimentara primita de la fondul privat.
-daca participarea la pilonul IV este facultativa, cu o cotizatie neimpusa de nimeni, in schimb, CAS este stabilita procentual si repartizata prin lege intre cele doua fonduri de administrare (stat+privat)