Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare in invatamant

Buna seara!
Am vechime 12 ani gradul I , liceul Pedagogic 5 ani , 3ani Colegiul Univ.de Institutori(diploma de absolvire) . Am fost platita ca prof.II in baza LEGII 330/2009 , OUG1/2010 , ART5 , ALIN6 .
Dupa intrarea in vigoare a legii invatamantului voi fi incadrata in continuare ca Prof II sau voi reveni in pozitia de institutor. Doresc sa va mentionez ca am decizie de incadrare ca Prof II .
Va multumesc.
Prof. II cu colegiul?
Pe noua lege, trebuie sa aveti studii de licenta, cf. Art. 230.(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi
primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar.
Colegiul pedagogic universitar se considera studii medii. Nu inteleg decizia de prof. II, mai ales pe vechea lege!