Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... diferenta dintre somer inregistrat la o firma privata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

diferenta dintre somer inregistrat la o firma privata acreditata si somer neiregistrat: in cautarea unui loc de munca

va rog sa imi explicati care este
diferenta dintre somer inregistrat ( fara indeminizatie ) la o firma privata acreditata si somer neiregistrat la AJOFM- o persoana este in cautarea unui loc de munca si este inregistrat la o firma privata acreditata- fara indeminizatie ) are aceleasi atributii ca si AJOFM
1. Amandoua institutiile se vor stradui sa va gaseasca un loc de munca.
2. AJOFM se va stradui mai putin iar firma privata are tot interesu sa va gaseasca un loc de munca pentru ca va primi de la angajator un comision pentru asta.
3. Daca sunteti inscris la AJOFM puteti sa urmati un curs de formare profesionala gratis.
4. Dar puteti sa va inscrieti la amandoua in acelasi timp.
va multumesc stimate domn,
eu doresc sa inscriu niste persoane in cautarea unui loc de munca la cursuri de formare profesionala proiect pe fonduri europene, organizate in oras,
si aceste persoane sunt inscrise la o firma firma privata- acreditata (ca si AJOFM)
intrebarea este cum trecem aceste persoane
la pozitia someri inregistrati
sau la persoane in cautarea unui loc de munca
aceste doua pozitii sunt pe formularul de inscriere

la pozitia someri inregistrati , credem ca este bine, deoarece sunt inregistrati
dar avem nevoie si de o consulatie in acest sens

va multumim
cu stima
molnar
Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 5. În sensul prevederilor prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificaţii:
III. persoanã în cãutarea unui loc de muncã - persoana care face demersuri pentru a-şi gãsi un loc de muncã, prin mijloace proprii sau prin înregistrare la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în a cãrei razã teritorialã îşi are domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa ori la alt furnizor de servicii de ocupare, acreditat în condiţiile legii;

IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) este în cãutarea unui loc de muncã de la vârsta de minimum 16 ani şi pânã la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b) starea de sãnãtate şi capacitãţile fizice şi psihice o fac aptã pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncã, nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã al asigurãrilor pentru şomaj şi stimulãrii ocupãrii forţei de muncã, în vigoare;
d) este disponibilã sã înceapã lucrul în perioada imediat urmãtoare, dacã s-ar gãsi un loc de muncã.

IV1. şomer înregistrat - persoana care îndeplineşte cumulativ condiţiile prevãzute la pct. IV şi se înregistreazã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în a cãrei razã teritorialã îşi are domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa ori la alt furnizor de servicii de ocupare, care funcţioneazã în condiţiile prevãzute de lege, în vederea obţinerii unui loc de muncã.

va multumesc mult
dar tot citesc aceste propozitii si mi se pare ca o persoana in cautarea unui loc de munca poz III. se poate incadra la IV ca somer, pentru ca este apt de munca si respecta toate cerinte de la IV,
dar si somerul inregistrat la IV1. poate fi cuprins la III
aici nu intelegem noi
pot sa aleaga singuri daca fac parte din categoria III sau IV ??
toti sunt apti de munca si sunt inregistrati la o firma privata acreditata

va multumesc mult
o zi buna
cu stima
molnar

MARCEL MOLNAR, Consilier juridic
Unele diferente sunt:
- persoana in cautarea unui loc de munca nu trebuie sa fie apta din punct de vedere medical pentru a presta o munva;
- somerul inregistrat, fata de somer, este inregistrat.