Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Detalii cod CAEN 5520 si 5590
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Detalii cod CAEN 5520 si 5590

As dori sa stiu care este diferenta intre codurile CAEN 5520 si 5590 si ce autorizatii sunt necesare pentru a desfasura activitati de inchiriere de camere din locuinta proprie (ocazionale). Exista diferente de autorizatii intre primul cod si al doilea? In care caz desfasori activitatea cel mai usor?
Multumesc!
Cod caen - 552Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata
5520 Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata
Cod caen - 553 Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere
5530 Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere
Cod caen - 559 Alte servicii de cazare
5590 Alte servicii de cazare

Normal cele "alte"sun cele care nu s-a putut prevazut la timpul in ce s-a descris activitatiile codificate, in ciuda celealte care sunt prevazute deja, dar le da semneficatia titlu: facilitare de cazare pentru vacante de scurta durata".

In ceea ce priveste autorizatiile, depinde ce vrei.
Acesta clasificare nu cuprinde (fiind cuprinse in alte coduri) :
Servicii de cazare in tabere pentru copii, pe timpul vacantei
Aceasta subclasa elementara include:
- servicii de cazare oferite de tabere de vacanta pentru copii. Sunt incluse si alte servicii conexe cazarii, oferite de asemenea tabere
5523.12 Servicii ale centrelor si caselor de odihna si vacanta
Aceasta subclasa elementara include:
- inchirierea si serviciile aferente oferite de case de odihna pentru adulti si familiale, casute de vacanta si case de vacanta similare. Sunt incluse si alte servicii conexe cazarii, oferite de astfel de stabilimente
5523.13 Servicii de cazare, de scurta durata, in imobile particulare
- servicii de inchiriere si aferente, oferite de imobile particulare, pensiuni, cabane, apartamente si case particulare, ferme si facilitati de cazare similare. Majoritatea acestor unitati ofera numai cazare, desi unele pot include si servirea mesei
Exceptii
Aceasta subclasa elementara nu include:
- servicii de cazare in hotel, clasificate in 5510.10
- servicii de inchiriere pentru cazare de lunga durata, clasificate in 7020.11

5523.14 Servicii de cazare in mijloace de transport
5523.15 Alte forme de cazare n.c.a.
Aceasta subclasa elementara include de asemenea:
- servicii de cazare in camine studentesti si camine pentru muncitori

Pentru camping-uri (552)se dadea ajutor de minimis. Acum nu stiu. Sunt alte avize sanitare, si a ministerii turismului.

Cred ca legislatia s-a facut uitand exclusiv costa: Mangalia, Neptun, etc

5520 este obligagtor pentru masura 313 a PNRD-ul cu fonduri european.
@alvarolipo are dreptate. Aduc in discutie inca un aspect:

camere din locuinta proprie

Alte unitati de cazare inseamna unitati special amenajate , nicidecum locuinta proprie.
Sau va trebui sa dati locuintei o noua destinatie, cea de CAZARE.

Am intocmit o documentatie pentru unitati de cazare. Pot sa va ofer un opis al acesteia:

OPIS
documentatia necesara pentru eliberarea certificatului de clasificare pentru S.C “xxx” SRL

a) cerere de eliberare a certificatului de clasificare (conform anexei nr. 3 la Normele metodologice);
b) copii ale autorizatiilor legale de functionare privind prevenirea si stingerea incendiilor, sanitara, de mediu, inregistrare sanitar-veterinara:
- AUTORIZATIE DE SECURITATE LA INCENDIU nr. 111din xxx
- AUTORIZATIE SANITARA nr.222 din xxx
- AUTORIZATIE DE MEDIU nr. 333 din xxx
- INREGISTRARE SANITAR-VETERINARA nr.444 din xxx
c) certifcat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului in baza legii nr.26/1990 privind registrul comertului, cu modificarile si completarile ulterioare, din care sa rezulte activitatile autorizate a fi desfasurate de operatorul economic solicitant la structura de primire turistica pentru care se solicita eliberarea certificatului de clasificare precum si codul/codurile CAEN corespunzatoare, conform art.171 din Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea in registrul comertului a persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, cu modificarile si completarile ulterioare
– CERTIFICAT CONSTATATOR nr. 555 din xxx
d) fisa privind incadrarea spatiilor de cazare pe categorii, conform anexei nr.4 la prezentele Norme metodologice;
e) fisa privind clasificarea structurilor de primire turistice cu functiuni de alimentatie conform anexei nr.5 la prezentele Norme metodologice;
f) copie de pe avizul de specialitate emis de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului, privind amplasamentul si functionalitatea obiectivului, in cazul constructiilor noi, in cazul constructiilor existente pentru care se solicita introducerea in circuitul turistic precum si in cazul structurilor de primire turistice supuse lucrarilor de modernizare, reamenajare, extinderi sau altor lucrari care modifica functia turistica a acestora;
- Copie ACT CONSTITUTIV al Societatii cu Raspundere Limitata “xxx” SRL
- Copie REZOLUTIA nr. 666din xxx
g) copie de pe unul din urmatoarele documente: certificat de absolvire a unui curs de formare manageriala in domeniu, organizat de un furnizor de formare profesionala autorizat/diploma de licenta sau masterat privind absolvirea cursurilor universitare in domeniul turismului/bbrevet de turism, specific functiei, al persoanei care conduce structura de primire turistica, conform anexei nr.7 la prezentele Norme metodologice si copia contractului individual de munca, inregistrat conform prevederilor legale, daca este cazul
- CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA nr.777din 22 septembrie 2010 al angajatului abc pe postul de manager,
- Copie CERTIFICAT DE ABSOLVIRE seria E Nr. 888
- Copie DIPLOMA DE BACALAUREAT, seria P, Nr. 999
- Copie DIPLOMA DE INGINER, seria C, Nr. 101010
- Copie CERTIFICAT DE COMPETENTA LINGVISTICA
- Copie Carte Identitate
- Copii PLANURI TEHNICE

h) memoriu justificativ

Alte documente (copii):
- Copie EXTRAS DE CARTE FUNCIARA nr. 11111;
- Copie CONTRACT DE COMODAT din xxx.2010
- Contract individual de munca nr.121212 din 30septembrie 2010 al angajatei xxx pe postul de camerista,
- Copie act aditional la contractul de munca nr.131313 din 12.2010
- Copie CARTE IDENTITATE –camerista xxx
- Copie Contract individual de munca nr. 141414 din xxx al angajatei xxx pe postul de receptioner,
- Copie CERTIFICAT DE ABSOLVIRE seria G Nr. xxx cursului de RECEPTIONER al angajatei xxx;
- Copie CARTE IDENTITATE – receptioner xxx
- Copie act aditional la contractul de munca nr.xxx din xxx
- Copie act aditional la contractul de munca nr.xxx din xxx:
- Copie CERTIFICAT DE URBANISM, Nr. xxx din xxx
- Copie AUTORIZATIE DE FUNCTIONARE Nr. xxx din xxx eliberata de Primaria Com. xxx;
- Copie CERTIFICAT DE INREGISTRARE la Oficiul Registrului Comertului
- Copie CERTIFICAT de INFORMARE Nr. XXX din XXX ORC Timis
- Copie CERTIFICAT DE ABSOLVIRE seria G Nr. xxx cursului de RECEPTIONER al angajatei xxx;
- Copie CARTE IDENTITATE –asministrator xxx

***
Am inteles ca incepand cu data de 04.01.2011, va puteti atribui singur clasificarea. Trebuie sa apara norme in acest sens. Daca unitatea nu corespunde clasificarii, amenzile sunt foarte mari.

:luck:

ContSters167247, utilizator