Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune sotie testament in concurs cu parintii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune sotie testament in concurs cu parintii defunctului

Buna ziua,
Mama mea e desemnata legatar universal prin testament de catre sotul ei.
In urma decesului sau, sotia merge la notar pentru deschiderea succesiunii. Prezinta testamentul si notarul ii spune ca mama sotului trebuie sa fie prezenta si intrebata daca vrea parte din succesiune.
Intrebarea mea este : de ce mama defuctului trebuie sa fie prezenta? Daca doreste parte din succesiune ce se intampla? Care este in cazul de fata rolul testamentului?

Va multumesc anticipat.
buna ziua.
vocatie succesorala la succesiunea defunctului au atat sotia supravietuitoare cat si parintii sai .
chiar daca defunctul a dispus de averea sa prin testament in favoarea sotiei sale, la dezbaterea succesiunii tb. chemati toti mostenitorii care au vocatie succesorala.
intrucat parintii defunctului sunt mostenitori rezervatari, dansii pot cere daca doresc reductiunea liberalitatii in instanta .
dar tot astfel pot renunta la dreptul lor de a succede.
acuma depinde si de natura relatiilor existente intre mama dvs. si socrii dansei .
Mama defunctului este mostenitor rezervatar. Ea face parte din grupa ascendentilor privilegiati si are drept la mostenire. Sotia supravietuitoare are un drept de mostenire in cota de 1/2, cealata jumatate revenind ascendentilor privilegiati. In cazul in care sotia beneficiaza de un testament atunci cota succesorala a mamei este de 1/4 din mostenire.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavostra rapid.
Inteleg acum mai bine de ce soacra mamei mele trebuie sa fie prezenta.
Daca ea va cere parte din succesiune, si cum noi nu suntem de acord, trebuie sa facem opozitie prin instanta?
Daca testamentul nu ar fi existat, situatia nu ar fi fost aceeasi?

Va multumesc anticipat.
mama defunctului are vocatie succesorala , indiferent ca dvs. sunteti sau nu de acord !!
dansa tb. chemata la dezbaterea succesiunii, in caz contrar certificatul de mostenitor emis este lovit de nulitate .
Concluzia este deci ca testamentul nu are nici o valoare.
Pacat ca la momentul semnaturii notarul nu ne-a spus acelasi lucru ...