Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacuri la uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacuri la uzucapiune

Buna seara,
Daca dobanditorul uzucapiunii prin prescriptie de 10 ani indeplineste suta la suta conditiile posesiei:
1. Just titlu
2. Posesie netulburata
3. Posesie neviciata
4. Posesie de buna credinta
5. Posesie publica
6. Posesie continua

exista vreo situatie anume care sa poata afecta dobandirea dreptului de a uzucapa si in ce fel?
VA MULTUMESC!
oitaus78, utilizator
Ar fi una: aceea in care adevaratul proprietar nu ar fi locuit in aceeasi localitate , unde este situat bunul, in perioada posesiei de catre dvs. a imobilului sau.
emma_woodhouse a scris:

Ar fi una: aceea in care adevaratul proprietar nu ar fi locuit in aceeasi localitate , unde este situat bunul, in perioada posesiei de catre dvs. a imobilului sau.

A afirmat ca este posesie neviciata.
Pai da, este neviciata , dar pentru a uzucapa prin posesia de 10 ani , chiar in conditiile unei posesii neviciate, se cere aceasta conditie:ca proprietarul sa nu fi locuit in raza tribunalului judetean de la locul situarii imobilului.Daca a locuit acolo si nu si-a revendicat bunul, posesia nu se intrerupe.
Va multumesc mult chiar daca raspunsul nu-mi este pe plac. Proprietarul este domiciliat in alt judet decat cel unde este situat imobilul.