avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Parteneriat institutie publica-ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Parteneriat institutie publica-ONG

Buna ziua. Imi puteti spune care este temeiul legal pentru incheierea unui parteneriat de colaborare intre o institutie publica si o organizatie nonprofit?
Colaborarea vizeaza realizarea unor proiecte sociale.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:44, 16 Aprilie 2011
Legea 246 din 2005 pentru aprobarea oug 26 din 2000 cu privire la asociatii si fundatii;
Legea 350 din 2005 privind regimul finantarilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activitati nonprofit de interes general;
Legea 47 din 2006 privind sistemul national de asistenta sociala.
george_neagu a scris:

Legea 246 din 2005 pentru aprobarea oug 26 din 2000 cu privire la asociatii si fundatii;
.....


Legea nr,246/2005 nu aproba OUG nr.26/2000 , ci OG nr.26/2000 care este baza legala a infiintarii asociatiilor si fundatiilor.

@ vladion2005
Vedeti si Legea nr. 178/2010 a parteneriatului public-privat, care a fost publicata
Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 676 din data de 5 octombrie 2010 .
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patimoniu initial ong/asociatie detti74 detti74 Care lege este valabila pt infiintarea unui ONG? Cat este patrimoniul initial pentru infiintarea unei asociatii? Multumesc. (vezi toată discuția)
Infiintare fundatie - construire casute pentru copii abandonati Ghica Mihaela Ghica Mihaela În urma decesului bunicului, am moştenit o casă şi un teren, de aprox. 1000 m², în Comuna Corbii Mari – jud. Dâmboviţa – foarte aproape ... (vezi toată discuția)
Infiintare fundatie - constructie casute pentru copii abandonati Ghica Mihaela Ghica Mihaela As vrea sa-va cer parerea (daca se poate si sprijinul) apropo de o idee a mea. În urma decesului bunicului, am moştenit o casă şi un teren, de aprox. 1000 ... (vezi toată discuția)