Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Parteneriat institutie publica-ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Parteneriat institutie publica-ONG

Buna ziua. Imi puteti spune care este temeiul legal pentru incheierea unui parteneriat de colaborare intre o institutie publica si o organizatie nonprofit?
Colaborarea vizeaza realizarea unor proiecte sociale.
Multumesc.
Legea 246 din 2005 pentru aprobarea oug 26 din 2000 cu privire la asociatii si fundatii;
Legea 350 din 2005 privind regimul finantarilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activitati nonprofit de interes general;
Legea 47 din 2006 privind sistemul national de asistenta sociala.
george_neagu a scris:

Legea 246 din 2005 pentru aprobarea oug 26 din 2000 cu privire la asociatii si fundatii;
.....

Legea nr,246/2005 nu aproba OUG nr.26/2000 , ci OG nr.26/2000 care este baza legala a infiintarii asociatiilor si fundatiilor.

@ vladion2005
Vedeti si Legea nr. 178/2010 a parteneriatului public-privat, care a fost publicata
Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 676 din data de 5 octombrie 2010 .
Cornel Vasile, Consilier juridic