Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Infiintare fundatie - construire casute pentru copii ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Infiintare fundatie - construire casute pentru copii abandonati

În urma decesului bunicului, am moştenit o casă şi un teren, de aprox. 1000 m², în Comuna Corbii Mari – jud. Dâmboviţa – foarte aproape de centru – şcoală-grădiniţă.
Terenul este si foarte aproape de Bucuresti - autostrada Bucuresti - Pitesti - km 49, drum asfaltat pana la poarta. De acasa pana acolo fac aprox 30 minute.
Aici aş vrea să înfiinţez o fundaţie care să construiască – cu jutorul sponsorizărilor - nişte case pentru copii abandonaţi, unde să fie ingrijiţi de asistenti maternali.
As putea obtine finantare europeana nerambursabila pentru un proiect de acest gen?
Multumesc anticipat.
Mihaela Ghica
Buna ziua,
Legislatie pentru Asociatii si fundatii:
1. Ordonanta nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociatii şi fundatii (actualizata pana la data de 22 decembrie 2008)
2. LEGE nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
3. ORDONANŢA nr. 26 din 30 ianuarie 2000 - (*actualizată*) cu privire la asociaţii şi fundaţii (actualizată până la data de 03 februarie 2003*)
4. LEGE nr. 213 din 5 iulie 2005 privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 37/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
5. ORDONANŢA nr. 37 din 30 ianuarie 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
6. ORDONANŢA nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
Finantari pentru ONG:
[ link extern ]
Cu stima,