avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... alocatie suplimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

alocatie suplimentara

Am 2 copii si traiesc in concubinaj cu o persoana.Eu am dreptul la alocatie suplimentara daca inafara de salariu meu nu am alt venit? Mentionez k nu primesc nici pensie alimentara pt copii iar persoana cu care convetuesc nu poate sa ma ajute la cheltuelile care le am cu copii.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: aly_yoana , utilizator 10:50, 7 Februarie 2011
Pentru părinţii care trăiesc în concubinaj, dosarul va cuprinde ancheta socială a Serviciului de Autoritate Tutelară, copia livretului de familie, copia după buletinul/cartea de identitate ale fiecăruia dintre părinţi, după certificatele de naştere ale copiilor şi adeverinţa de elev, pentru copiii de peste 16 ani.LEGE nr.119 din 9 iulie 1997
privind alocaţia suplimentară pentru familiile cu copii .Art. 7. - Cererea pentru stabilirea şi acordarea dreptului la alocaţia suplimentară pentru familiile cu copii se formulează de către titular, pe baza înscrierilor din livretul de familie, şi se depune la primarul unităţii administrativteritoriale în a cărei rază teritorială are domiciliul familia îndreptăţită.
zinca iulian a scris:

Pentru părinţii care trăiesc în concubinaj, dosarul va cuprinde ancheta socială a Serviciului de Autoritate Tutelară, copia livretului de familie, copia după buletinul/cartea de identitate ale fiecăruia dintre părinţi, după certificatele de naştere ale copiilor şi adeverinţa de elev, pentru copiii de peste 16 ani.LEGE nr.119 din 9 iulie 1997
privind alocaţia suplimentară pentru familiile cu copii .Art. 7. - Cererea pentru stabilirea şi acordarea dreptului la alocaţia suplimentară pentru familiile cu copii se formulează de către titular, pe baza înscrierilor din livretul de familie, şi se depune la primarul unităţii administrativteritoriale în a cărei rază teritorială are domiciliul familia îndreptăţită.


Legea 119/1997 a fost abrogata de OUG 105/2003 care la randul e a fost abrogata de Legea 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei publicata in MO 889 / 30 .12. 2010
gicuta68 a scris:

Am 2 copii si traiesc in concubinaj cu o persoana.Eu am dreptul la alocatie suplimentara daca inafara de salariu meu nu am alt venit? Mentionez k nu primesc nici pensie alimentara pt copii iar persoana cu care convetuesc nu poate sa ma ajute la cheltuelile care le am cu copii.Va multumesc.


Da puteti beneficia de prevederile noii legii privind alocatia pentru sustinerea familiei

LEGE Nr. 277 din 24 decembrie 2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei MO 889 / 30 .12. 2010

ART. 1 (1) Prin prezenta lege se instituie alocatia pentru sustinerea familiei ca forma de sprijin pentru familiile cu venituri reduse care au în crestere si îngrijire copii în vârsta de pâna la 18 ani, denumita în continuare alocatie.
(2) Acordarea alocatiei prevazute la alin. (1) are drept scop completarea veniturilor familiilor în vederea asigurarii unor conditii mai bune pentru cresterea, îngrijirea si educarea copiilor, precum si stimularea frecventarii de catre copiii de vârsta scolara, aflati în îngrijirea familiilor cu venituri reduse, a cursurilor unei forme de învatamânt, organizate potrivit legii.
ART. 2 (1) Beneficiaza de alocatia prevazuta la art. 1 familia formata din sot, sotie si copiii aflati în întretinerea acestora, care locuiesc împreuna, denumita în continuare familie.
(2) Beneficiaza de alocatie si familia formata din persoana singura si copiii aflati în întretinerea acesteia si care locuiesc împreuna cu aceasta, denumita în continuare familie monoparentala.
(3) Se considera familie în întelesul prevederilor alin. (1) si barbatul si femeia necasatoriti, cu copiii lor si ai fiecaruia dintre ei, care locuiesc si gospodaresc împreuna, daca aceasta se consemneaza în ancheta sociala.


Mergeti la primarie si acolo veti fi indrumat pentru intocmirea dosarului.
Succes!
Puteti beneficia, dar sa nu depasiti plafonul de de 370/ membru de familie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie complementara mdorina mdorina Buna seara, as dori sa stiu care sunt conditiile de eligibilitate pt. acordarea de alocatii complementare sau monoparentale , mentionez ca este vorba de ... (vezi toată discuția)
Alocatie complementara barlica barlica Buna ziua,se poate face alocatie complementara la copii de pana in 2 ani daca primesc alocatie de stat de 2 mil?care este suma maxima pe membru de familie? (vezi toată discuția)
Alocatia suplimentara teodosie113 teodosie113 Sunt divortata am copii cu domiciliul la mine dar dat fiind ca eu incerc sa imi castig existenta mea si a copiilor ei stau cu bunicii.intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)