Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoarele de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoarele de caldura

cum se poate renunta la repartitoarele de caldura montate in apartament? dupa renuntare, cum se va face plata caldurii? contorizat?
Renuntarea unui apartament sau renuntarea intregii scari?
Daca doriti sa renuntati la repartitoarele din apt.dvs.trebuie sa faceti o cerere la asociatia de proprietari de care apartineti.Dupa renuntare plata calduri se va face la pausal.Din proprie experienta va pot spune ca o sa platiti mai putin fara repartitoare.Eu de exemplu am avut in luna decembrie pe 2 calorifere 365 ron caldura iar daca era sa platesc la pausal as fi dat cu 90 ron mai putin si as fi avut si toate 5 calorifere pe care le am la temperatura maxima nu mai umblam sa le reglez la 4 sau la 5 sa consume mai putin.Parerea mea este ca repartitoarele astea nu sunt bune de nimic.Eu am calorifer care a stat inchis o luna si totusi cand au facut citirea erau consumate 2 unitati cum s-a intamplat asta?
Asta cu cele 2 unitati aparute din senin....e chiar aparuta din senin! Repartitoarele nu inregistreaza nici o sutime de index daca prin calorifer nu a trecut agent termic.

Mai verificati! Restul e interpretare subiectiva. Sa ne anuntati cand veti plati mai mult la pausal :)
milixima a scris:

Daca doriti sa renuntati la repartitoarele din apt.dvs.trebuie sa faceti o cerere la asociatia de proprietari de care apartineti.Dupa renuntare plata calduri se va face la pausal.Din proprie experienta va pot spune ca o sa platiti mai putin fara repartitoare.Eu de exemplu am avut in luna decembrie pe 2 calorifere 365 ron caldura iar daca era sa platesc la pausal as fi dat cu 90 ron mai putin si as fi avut si toate 5 calorifere pe care le am la temperatura maxima nu mai umblam sa le reglez la 4 sau la 5 sa consume mai putin.Parerea mea este ca repartitoarele astea nu sunt bune de nimic.Eu am calorifer care a stat inchis o luna si totusi cand au facut citirea erau consumate 2 unitati cum s-a intamplat asta?

Referitor la renuntarea la repartitoare eu stiam ca cererea se face la firma care le-a montat si care face calculul energiei termice deoarece asociația de proprietari și conducerea asociației nu au nici o responsabilitate și nici un fel de putere pentru această problemă întrucât serviciul este individual (prestarea s-a făcut la nivel de proprietar / apartament).
Asociația de proprietari are atribuții prin lege numai cu privire la proprietatea comună nu și pentru proprietățile individuale (în apartamente).
Decizia unui proprietar pentru ceea ce face în interiorul apartamentului său nu poate fi înlocuită cu hotărâri ale adunării generale ori cu decizii ale comitetului executiv.
Caloriferul este în proprietatea individuală a proprietarului și nu este în sarcina asociației de proprietari. Asta in cazul unui proprietar, in cazul in care se solicita renuntarea la repartitoare de catre toti proprietarii de pe scara asociatia poate sa notifice firma ca proprietarii nu mai doresc repartitoarele, in baza unei cereri insotita de tabel nominal cu semnaturi, pe care le depun la asociatie. De asemenea sa nu uitam ca in cazul in care un proprietar renunta la repartitoare calculul caldurii se face tot de firma care opereaza citirea si calculeaza caldura pe scara respectiva. Sa-mi fie cu iertare daca gresesc dar eu cred ca nu.
:">

Referitor la unitatile aparute pe repartitor nu uitati ca robinetele puse o data cu aceste repartitoare de fapt nu sunt robinete acestea sunt un fel de termostate care deschid intrarea agentului termic cand temperatura ambientala scade sub un anumit numar de grade. Daca nu ma insel cand vi s-au montat repartitoarele nea instalatorul va atentionat sa nu tineti mult geamul deschis ca porneste caldura chiar daca robinetul este pe inchis.

:sorry:
loadingvirus, utilizator
Aveti dreptate, cererea de renuntare la repartitoare se face catre firma de repartitoare. Si aveti dreptate si cu robinetul caloriferului. :yes::bow: