Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren mai mare in realitate decat in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren mai mare in realitate decat in acte

Am cumparat un teren in sup. 500mp.
A cerut o masuratoare topo dupa ce am intrat in posesie.
Surpriza,teren cu 200 mp mai mare.
Subliniez ca au fost masurate marginile: fata......................... delimitat de pruni
spate...................... pomi si tufe
lateral dreapta........gard viu din pomi si tufe
lateral stinga gard cu vecinu ( facut de catre el)
Delimitarile naturale fata, spate si lat dreapta sunt de ani buni de zile( decind lumea)
CE TREBUIE FACUT?
Olas asa sau ..............................?????????????????T
Solicitati o masuratoare la un Birou cadastral si intocmirea unei documentatii pentru obtinerea Ordinului prefectului pentru diferenta de suprafata. Documentele de la cadastru se depun la Primarie si se obtine astfel o hotarare a prefectului care tine loc de titul de proprietate si in baza lui se face inscrierea in cartea funciara.
Multumesc mult.
In favoarea mea....??? sa fie si in acte sau...................... as da niste bani aiurea.

Eventual daca am nevoie de ridicare topo pentru obtinere certif. de urbanism

Sigur ca este mai bine ca toata suprafata sa fie in acte. Daca de ex. in cazul unei exproprieri in folosul public o despagubire se acorda in functie de suprafata detinuta legal. Sau o vanzare negociata pe un pret la metru patrat......
Decideti insa cum este mai bine pentru dvs.
Atentie mare: Ordinul prefectului se poate obtine doar pentru suprafete de teren intravilan cu constructie pe ele (curti) - legea se refera la terenul aferent casei de locuit si anexelor acesteia...
lista autorizati cadastru gasiti la OCPI din jud dvs (si lista firmelor autorizate....).
o documentatie de rectificare limite/suprafata facuta de un utorizat (sau cum se prefera prin Buc de o firma...) implica un proces verbal semnat de vecini, inclusiv fotografii ale limitelor( vecin este si Primaria la drum). In urma acestei documentatii veti fi inscris in CF cu suprafata rezultata din masuratori!!! taxa OCPI 120ron + onorariu autorizat ~1000ron (plus tva pentru firme....)