Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatii care vand procese!!!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatii care vand procese!!!

:(buna seara! as dori sa ma luminati si pe mine:de ce unii avocati isi vand procesele? sun diferite modalitati prin care o fac si nu asta doresc sa aflu,deja cunosc cateva dintre ele...pe propria piele.ceea ce ma intereseaza si va rog sa ma ajutati,este cum pot evita-daca pot evita- asemenea situatii.pt .ca mi-e foarte greu sa mai am incredere intr-un avocat si poate nu este cazul sa ma tem .nu toti oamenii sunt lipsiti de omenie si profesionalism.va rog ,sa ma dumeriti cum pot evita acest tip de situatie si daca totusi se intampla cum ma pot apara.va multumesc!
Nici un avocat care isi dorecte cariera nu vinde un proces. Trebuie sa si dovediti acest pat pentru a putea acuza avocatul. daca insa aveti dovezi se poate face plangere la barou impotriva acestuia.
Faptul ca nu ati castigat un proces nu este obligatoriu ca avocatul sa va fi tradat, unii avocati nu isi apara cum trebuie clientii din lipsa de experienta din nepricepere sau pus si smplu celalat avocat a fost mai bun.
dar cand stabilesc onorariul ,nu ar trebui sa stie daca pot sustine cauza sau nu? sau ar trebui sa-si anunte clientul ca nu mai are competenta necesara?
Onorariile sunt stabilite in functie de diligentele efectuate in cauya si nu de reyultat
da,pana acum mi-au raspuns persoane care nu sunt in masura sa o faca.pe mine ma intereseaza sa primesc un raspuns de la un avocat,nu de la utilizatori.si cariera in avocatura-pt cine are o parere idealista-se face platind stagiatura si slugarind pe la birourile avocatilor....sa nu vorbim despre cariere " muncite"-eventual cele de piatra. sunt cu adevarat multe persoane,foarte competente care nu reusesc doar prin competentele lor....s-a creat un cerc vicios in sistem imbibat in mita.din pacate mita este "curentul national" al secolului nostru. =D>
nicoleta gavril a scris:

da,pana acum mi-au raspuns persoane care nu sunt in masura sa o faca.pe mine ma intereseaza sa primesc un raspuns de la un avocat,nu de la utilizatori.si cariera in avocatura-pt cine are o parere idealista-se face platind stagiatura si slugarind pe la birourile avocatilor....sa nu vorbim despre cariere " muncite"-eventual cele de piatra. sunt cu adevarat multe persoane,foarte competente care nu reusesc doar prin competentele lor....s-a creat un cerc vicios in sistem imbibat in mita.din pacate mita este "curentul national" al secolului nostru. =D>

Eu zic sa citit regulamentul si sa vedeti ca acest site nu este unul de consultanta si nici nu puteti cere sa vi se raspunda doar de anumite persoane.
Incercati sa nu mai jigniti ca nu are rost. In spatele specificatie de " utilizator" poate fi un avocat, un judecator, un notar........... mult mai avizat pentru a raspunde fata de ceea ce va imaginati....
Simplul fapt ca ati pierdut un proces nu inseamna ca vina apartine avocatului. Avocatul lucreaza cum se spune " cu materialul clientului" doar priceperea lui nu este suficienta uneori mai depinde si de ceea ce oferi ca argument si de " cartile "din mana adversarului, si cel mai important de rationamentul judecatorului.
adelaida_07, utilizator