avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatii care vand procese!!!
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatii care vand procese!!!

:(buna seara! as dori sa ma luminati si pe mine:de ce unii avocati isi vand procesele? sun diferite modalitati prin care o fac si nu asta doresc sa aflu,deja cunosc cateva dintre ele...pe propria piele.ceea ce ma intereseaza si va rog sa ma ajutati,este cum pot evita-daca pot evita- asemenea situatii.pt .ca mi-e foarte greu sa mai am incredere intr-un avocat si poate nu este cazul sa ma tem .nu toti oamenii sunt lipsiti de omenie si profesionalism.va rog ,sa ma dumeriti cum pot evita acest tip de situatie si daca totusi se intampla cum ma pot apara.va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 16:24, 3 Februarie 2011
Nici un avocat care isi dorecte cariera nu vinde un proces. Trebuie sa si dovediti acest pat pentru a putea acuza avocatul. daca insa aveti dovezi se poate face plangere la barou impotriva acestuia.
Faptul ca nu ati castigat un proces nu este obligatoriu ca avocatul sa va fi tradat, unii avocati nu isi apara cum trebuie clientii din lipsa de experienta din nepricepere sau pus si smplu celalat avocat a fost mai bun.
dar cand stabilesc onorariul ,nu ar trebui sa stie daca pot sustine cauza sau nu? sau ar trebui sa-si anunte clientul ca nu mai are competenta necesara?
Onorariile sunt stabilite in functie de diligentele efectuate in cauya si nu de reyultat
da,pana acum mi-au raspuns persoane care nu sunt in masura sa o faca.pe mine ma intereseaza sa primesc un raspuns de la un avocat,nu de la utilizatori.si cariera in avocatura-pt cine are o parere idealista-se face platind stagiatura si slugarind pe la birourile avocatilor....sa nu vorbim despre cariere " muncite"-eventual cele de piatra. sunt cu adevarat multe persoane,foarte competente care nu reusesc doar prin competentele lor....s-a creat un cerc vicios in sistem imbibat in mita.din pacate mita este "curentul national" al secolului nostru. =D>
nicoleta gavril a scris:

da,pana acum mi-au raspuns persoane care nu sunt in masura sa o faca.pe mine ma intereseaza sa primesc un raspuns de la un avocat,nu de la utilizatori.si cariera in avocatura-pt cine are o parere idealista-se face platind stagiatura si slugarind pe la birourile avocatilor....sa nu vorbim despre cariere " muncite"-eventual cele de piatra. sunt cu adevarat multe persoane,foarte competente care nu reusesc doar prin competentele lor....s-a creat un cerc vicios in sistem imbibat in mita.din pacate mita este "curentul national" al secolului nostru. =D>

Eu zic sa citit regulamentul si sa vedeti ca acest site nu este unul de consultanta si nici nu puteti cere sa vi se raspunda doar de anumite persoane.
Incercati sa nu mai jigniti ca nu are rost. In spatele specificatie de " utilizator" poate fi un avocat, un judecator, un notar........... mult mai avizat pentru a raspunde fata de ceea ce va imaginati....
Simplul fapt ca ati pierdut un proces nu inseamna ca vina apartine avocatului. Avocatul lucreaza cum se spune " cu materialul clientului" doar priceperea lui nu este suficienta uneori mai depinde si de ceea ce oferi ca argument si de " cartile "din mana adversarului, si cel mai important de rationamentul judecatorului.
Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2011
adelaida_07, utilizator

Alte discuții în legătură

Cine ma apara de avocatul pe care l-am platit sa ma reprezinte?. FARKAS TRAIAN IOSIF FARKAS TRAIAN IOSIF Intre avocat si client pe baza platii onorariului se incheie un contract de reperezentare intre parti, contract in care clientul nu are drepturi ci numai ... (vezi toată discuția)
Efectuare stagiatura avocat debutant SIAM SIAM Buna seara, Va scriu cu rugamintea de a primi un sfat de la cei care deja profeseaza ca avocati si magistrati. Doresc sa sustin examen de admitere in ... (vezi toată discuția)
Ce mai spera oamenii sa faca cu avocatura??? Iulian81 Iulian81 Stateam si ma intrebam... ce o fi oare cu atatia absolventi de Drept care se napustesc pentru meseria aceasta de avocat?? Oare nu sunt destui avocati? Cel ... (vezi toată discuția)