Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... situatii exceptionale cand activitatea este intrerupta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

situatii exceptionale cand activitatea este intrerupta

Buna ziua,

Am o nelamurire survenita in urma unui incident la locul de munca, situatie care ma intriga.

Se da articolul 43 din contractul colectiv de munca:

Art. 43. - (1) Angajatorul va asigura condiţiile necesare realizării de către fiecare salariat a sarcinilor ce
îi revin în cadrul programului zilnic de muncă stabilit.
(2) În situaţia în care angajatorul nu poate asigura pe durata zilei de lucru, parţial sau total, condiţiile
necesare realizării sarcinilor de serviciu, el este obligat să plătească salariaţilor salariul de bază pentru timpul cât
lucrul a fost întrerupt.
(3) În cazuri excepţionale, când din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost întreruptă,
salariaţii vor primi 75% din salariul de bază individual avut, cu condiţia ca încetarea lucrului să nu se fi produs din
vina lor şi dacă în tot acest timp au rămas la dispoziţia unităţii. Prin negocieri la nivelul unităţii sau instituţiei se va
stabili modul concret de realizare a prevederii de a rămâne la dispoziţia unităţii, prezenţi în incinta unităţii în
aşteptarea reluării activităţii sau la domiciliu, de unde să poată fi convocaţi de unitate.
(4) În cazurile prevăzute la alin. (3), salariaţii beneficiază şi de celelalte drepturi prevăzute de lege pentru
astfel de situaţii.

Voi face referire la alineatul 3.
Muncesc la un call center si astazi, fara sa fi fost anuntati in prealabil, s-a intrerupt alimentarea cu energie electrica. Pentru ca nu mai puteam continua activitatea (nu din vina noastra dar nici din cea a angajatorului) am fost oarecum constransi sa facem o cerere de concediu fara plata pentru restul orelelor de program pe care nu le-am fi putut efectua.
Am sunat la ITM si am intrebat daca aceasta este singura solutie (angajatorul a invocat Codul Muncii atunci cand am intrebat daca nu se poate rezolva in alt mod aceasta problema si ne-a spus ca in situatii exceptionale angajatorul poate trimite oamenii acasa daca le ofera posibilitatea recuperarii orelor). Persoana de la ITM mi-a spus acelasi lucru - lucrand exclusiv cu aparatura electrica, nu am fi avut alta solutie decat aceea de a ne lua CF si sa recuperam mai apoi).

Care varianta este corecta?
Daca am plecat deja si am si semnat acea cerere de CF mai putem face ceva in acest sens?
In situatia data, daca varianta angajatorului este cea corecta, avem o perioada in care putem recupera sau limita de timp este data tot de angajator? El ne-a zis ca nu putem recupera decat pana pe 30 aprilie.

Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra.

O zi buna!
cred ca in acest caz, angajatorul a vrut sa aiba o acoperire pentru orele libere ce vi le-a dat si nu a stiut cum sa procedeze...
Ceea ce a facut angajatorul ci dvs nu mi se pare corect.
Ati facut referire la art.43 alin.4 din CCMN pe anii 2007 - 2010, care are urmatorul cuprins : În cazuri excepţionale, când din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost întreruptă, salariaţii vor primi 75% din salariul de bază individual avut, cu condiţia ca încetarea lucrului să nu se fi produs din vina lor şi dacă în tot acest timp au rămas la dispoziţia unităţii. Prin negocieri la nivelul unităţii sau instituţiei se va stabili modul concret de realizare a prevederii de a rămâne la dispoziţia unităţii, prezenţi în incinta unităţii în aşteptarea reluării activităţii sau la domiciliu, de unde să poată fi convocaţi de unitate.
In acest articol este vorba de asa zisul somaj tehnic, cand salariatii erau trimisi acasa si li se plateau 75% din salariu.

Ca sa ia o asemenea decizie conducerae unitatii trebuie sa convoace liderii de sindicat sau reprezentantii salariatilor si sa treaca la negocieri, nu sa va impuna luarea unui CFP. Pe durata CFP, asa cum s-a mai scris contractul de munca este suspendat, iar suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.
elis a scris:

Ceea ce a facut angajatorul ci dvs nu mi se pare corect.
Ati facut referire la art.43 alin.4 din CCMN pe anii 2007 - 2010, care are urmatorul cuprins : În cazuri excepţionale, când din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost întreruptă, salariaţii vor primi 75% din salariul de bază individual avut, cu condiţia ca încetarea lucrului să nu se fi produs din vina lor şi dacă în tot acest timp au rămas la dispoziţia unităţii. Prin negocieri la nivelul unităţii sau instituţiei se va stabili modul concret de realizare a prevederii de a rămâne la dispoziţia unităţii, prezenţi în incinta unităţii în aşteptarea reluării activităţii sau la domiciliu, de unde să poată fi convocaţi de unitate.
In acest articol este vorba de asa zisul somaj tehnic, cand salariatii erau trimisi acasa si li se plateau 75% din salariu.

Ca sa ia o asemenea decizie conducerae unitatii trebuie sa convoace liderii de sindicat sau reprezentantii salariatilor si sa treaca la negocieri, nu sa va impuna luarea unui CFP. Pe durata CFP, asa cum s-a mai scris contractul de munca este suspendat, iar suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.

acest art. 43 din CCm national precum si Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:

d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;

Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii. ....
nu duc tot la o suspendare a contractului de munca??? singura diferenta fiind ca angajatul primeste ceva banuti....