Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare tarzie in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare tarzie in Revisal

Problema sta in felul urmator contractele de munca nu sunt inregistrate in Revisal nici in aplicatie nici online. Ce se ,mai poate face pentru a nu lua amenda???#-o
Dupa mintea mea eu asi depune registru completat corect (chiar daca intre data inregistrari contractului si data depuneri sunt si 3 luni) si asi aduce la cunostinta ITM prin cerere sau declaratie. Exista alta solutie???

In concret CIM a fost incheiat valabil dar nu a fost depus la ITM.
Normal ca trebuie sa faceti totul corect asa cum ati gandit, si asta cat mai repede.
Depinde de cine va veni in control de la ITM pe viitor, cum va interpreta intarzierea.
Alta solutie eu nu vad.
Popa Adrian, Contabil
cu ce data a fost incheiat CIM?
ca daca a fost incheiat inainte de 31 decembrie 2010 si nu are stampila ITM e ca si cum nu ar exista.
Daca a fost incheiat dupa 01.01.2011, ii dati numar intern (de la dvs), de preferinta dintr-un registrul special pentru CIM, acte aditionale, incetari si-l declarati in Revisal acum si e OK, pana la un eventual control, cand puteti lua amenda ptr nedeclararea in Revisal inainte de inceperea activitatii salariatului.
Nu am inteles exact,contractele de munca nu au fost inregistrate doar in revisal sau nici la ITM?
duceti-va si faceti inregistrarea.
Art. 4. - (1) Angajatorii au obligaţia de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, în termen de 20 de zile de la data angajării primului salariat.
(2) Angajatorii care la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri au încadrat personal cu contract individual de muncă sunt obligaţi să transmită inspectoratului teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, registrul în formă electronică, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri.
(3) După îndeplinirea obligaţiei prevăzute la alin. (1) şi (2), angajatorii vor transmite registrul la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, numai în cazul în care intervin modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2).
(4) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi are sediul sau domiciliul angajatorul, în cazurile menţionate la alin. (3), în termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2).
Poate scapati de amenda avand in vedere ca v-ati dus de buna voie si nu in urma vreunui control.
ladyblue71 a scris:

duceti-va si faceti inregistrarea.
Art. 4. - (1) Angajatorii au obligaţia de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, în termen de 20 de zile de la data angajării primului salariat.
(2) Angajatorii care la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri au încadrat personal cu contract individual de muncă sunt obligaţi să transmită inspectoratului teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, registrul în formă electronică, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri.
(3) După îndeplinirea obligaţiei prevăzute la alin. (1) şi (2), angajatorii vor transmite registrul la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, numai în cazul în care intervin modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2).
(4) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi are sediul sau domiciliul angajatorul, în cazurile menţionate la alin. (3), în termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2).
Poate scapati de amenda avand in vedere ca v-ati dus de buna voie si nu in urma vreunui control.

Aceste prevederi au fost modificate ... vedeti HG nr.37/2010.

@ andreeaw
citez :
ca daca a fost incheiat inainte de 31 decembrie 2010 si nu are stampila ITM e ca si cum nu ar exista.

Chiar asa? ... care este prevederea legala care reglementeaza ca stampila ITM-ului pe un c.i.m. este o conditie de valabilitate a acestui act juridic?