Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - bunuri vandute inainte de pronuntarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - bunuri vandute inainte de pronuntarea divortului

Doua persone se afla in divort. Dupa prima infatisare li se mai da un termen, iar in acest interval de timp, sotul vinde autoturismul, care este pe numele lui. Sotia ar fi avut pretentia ca si ea sa beneficieze de 50% din valoarea acestuia. Poate sa faca ceva in acest sens? Multumesc. Cu stima!
sigur ca da, pe parte civila ori cere anularea actului de vanzare, ori introduce valoarea masinii in masa partajabila.
pe parte penala ii poate face plangere pt abuz de incredere sau furt intre soti