Forum Discuţii juridice Executare silită taxa de succesiune
Discuție deschisă în Executare silită

taxa de succesiune

salut!
am o intrebare: trebuie sa fac taxa de succesiune cu sora mea pentru un apartament in care eu locuiesc cu mama mea. Tatal meu este decedat. As dori sa stiu daca in urma taxei de succesiune, eu trebuind sa o despagubesc pe sora mea pentru partea ei de 3/16 din apartament, trebuie sa ii dau intreaga suma ca despagubire sau se pot face plati esalonate. Eu nu am acea suma de bani pt a-i da o data dar pot sa ii platesc lunar o anumita suma de bani.

Ma gandesc ca in urma taxei de succesiune ii pot da o suma fixa si apoi restul sumei sa o platesc esalonat. Este posibil acest lucru?

multumesc,
te referi defapt la sulta pe care tu trebuie sa o platesti sorei tale? daca da atunci in actul de partaj voluntar poti trece o clauza cu modalitatea de plata a acesteia
micutzucc a scris:

salut!
am o intrebare: trebuie sa fac taxa de succesiune cu sora mea pentru un apartament in care eu locuiesc cu mama mea. Tatal meu este decedat. As dori sa stiu daca in urma taxei de succesiune, eu trebuind sa o despagubesc pe sora mea pentru partea ei de 3/16 din apartament, trebuie sa ii dau intreaga suma ca despagubire sau se pot face plati esalonate. Eu nu am acea suma de bani pt a-i da o data dar pot sa ii platesc lunar o anumita suma de bani.
Ma gandesc ca in urma taxei de succesiune ii pot da o suma fixa si apoi restul sumei sa o platesc esalonat. Este posibil acest lucru?
multumesc,

Odata cu efectuarea partajului puteti stabili modalitatea de plata a sultei - mai intai un avans si apoi esalonat. In acest sens, trebuie sa vorbiti cu sora dvs sa fie si ea de acord cu aceasta modalitate de plata.
Multumesc pentru raspuns!
Suntem trei frati si trebuie sa impartim o garsoniera. Cat de costa taxa de succesiune. Nu sunt alte bunuri de impartit.
Am inteles ca daca succesiunea se face pana in 6 luni (de la decesul proprietarului) taxa este mult mai mica. Imi poate spune cineva?
Va multumesc