avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită taxa de succesiune
Discuție deschisă în Executare silită

taxa de succesiune

salut!
am o intrebare: trebuie sa fac taxa de succesiune cu sora mea pentru un apartament in care eu locuiesc cu mama mea. Tatal meu este decedat. As dori sa stiu daca in urma taxei de succesiune, eu trebuind sa o despagubesc pe sora mea pentru partea ei de 3/16 din apartament, trebuie sa ii dau intreaga suma ca despagubire sau se pot face plati esalonate. Eu nu am acea suma de bani pt a-i da o data dar pot sa ii platesc lunar o anumita suma de bani.

Ma gandesc ca in urma taxei de succesiune ii pot da o suma fixa si apoi restul sumei sa o platesc esalonat. Este posibil acest lucru?

multumesc,
Cel mai recent răspuns: pollet_a , utilizator 13:23, 19 Septembrie 2009
te referi defapt la sulta pe care tu trebuie sa o platesti sorei tale? daca da atunci in actul de partaj voluntar poti trece o clauza cu modalitatea de plata a acesteia
micutzucc a scris:

salut!
am o intrebare: trebuie sa fac taxa de succesiune cu sora mea pentru un apartament in care eu locuiesc cu mama mea. Tatal meu este decedat. As dori sa stiu daca in urma taxei de succesiune, eu trebuind sa o despagubesc pe sora mea pentru partea ei de 3/16 din apartament, trebuie sa ii dau intreaga suma ca despagubire sau se pot face plati esalonate. Eu nu am acea suma de bani pt a-i da o data dar pot sa ii platesc lunar o anumita suma de bani.
Ma gandesc ca in urma taxei de succesiune ii pot da o suma fixa si apoi restul sumei sa o platesc esalonat. Este posibil acest lucru?
multumesc,


Odata cu efectuarea partajului puteti stabili modalitatea de plata a sultei - mai intai un avans si apoi esalonat. In acest sens, trebuie sa vorbiti cu sora dvs sa fie si ea de acord cu aceasta modalitate de plata.
Multumesc pentru raspuns!
Suntem trei frati si trebuie sa impartim o garsoniera. Cat de costa taxa de succesiune. Nu sunt alte bunuri de impartit.
Am inteles ca daca succesiunea se face pana in 6 luni (de la decesul proprietarului) taxa este mult mai mica. Imi poate spune cineva?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire trei frati pante pante Buna ziua, Va rog,daca se poate sa fiu ajutat cu vreun sfat pentru rezolvarea urmatoarei probleme: Suntem trei frati. Ambii parinti au decedat, mama in anul ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral micutzucc micutzucc as dori sa ma ajutati intr-o chestiune: in aceasa perioada trebuie sa fac taxa de succesiune deoarece tatal meu a decedat in 1992 si am ramas cu mama. sora ... (vezi toată discuția)
Succesiune larisabubu larisabubu Buna ziua, as dori sa ma lamuriti intr-o problema:este vorba despre un apartament dezbatut in succesiune de mine si fratele meu si sotia supravietuitoare a ... (vezi toată discuția)