Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... subventii angajare someri sau tineri absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

subventii angajare someri sau tineri absolventi

Daca angajez someri sau tineri absolventi primesc vreun ajutor din partea statului? daca firma intra in faliment dupa un timp trebuiesc returnate eventualele fonduri
Exista facilitati date prin agentia de ocupare a fortei de munca pentru angajarea somerilor peste 45 ani sau a absolventilor iar angajatorul este obligat sa pestreze in activitate aceste categorii de salariati 2 sau 3 ani fara sa le inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile salariatului. In cazul falimentului contractele de munca vor inceta din motive neimputabile salariatilor ceea ce conduce la returnarea banilor primiti de catre angajator.
Daca aveti in intentie sa ajungeti la faliment mai bine nu va incurcati...........