Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Baza de calculul CAS, Somaj
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Baza de calculul CAS, Somaj

Care sunt solutii legale pentru o societatea comerciala de a diminua baza de calculul a CAS Angajat, CAS Angajator, Somaj Angajat, Somaj Angajator si Sanatate Angajator?
O solutie :
Conform legii 76/16.01.2002- privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, beneficiaza de facilitati angajatorii care incadreaza in munca absolventi ai unir instit, de invatamant, absolventi din randul persoanelor cu handicap, someri, someri peste 45 de ani.
Conform legii 72/26.03.2007 privind stimularea incadrarii in munca a elevilor si studentilor, beneficiaza de facilitati angajatorii care incadreaza in munca, pe durata vacantelor, elevi si studenti.
Conform legii 279/5.10.2005 privind ucenicia la locul de munca - republicata- beneficiaza de facilitati angajatorii care incadreaza personal cu contract de ucenicie.
Conform legii 116/15.032002 privind prevenirea si combaterea marginalizarii sociale, beneficiaza de facilitati angajatorii care incadreaza tineri in conditiile unui contract de solidaritate.

Pentru a beneficia de astfel de facilitati trebuie incheiate conventii cu agentia judeteana de ocupare a fortei de munca.
Consultati aici , de exemplu:
[ link extern ] /

carmen01011958, moderator